Rittig a Nagyová mohou listovat tajnými dokumenty. Bezpečnost státu v ohrožení?

Praha - Kauza Ivo Rittiga a dalších lidí obviněných z úniku utajovaných informací může být ohrožením pro státní bezpečnost. Nastala totiž paradoxní situace, kdy podezřelí i jejich advokáti mají přístup k datům, k nimž se běžně dostanou pouze lidé s bezpečnostní prověrkou.

Podle informací MF Dnes se ke spisu, k němuž jsou připojena i tajná data, a do něhož mají možnost nahlížet obvinění a jejich advokáti, může dostat zhruba 15 osob. Některé z nich prý vyšetřuje policie jako obviněné v jiných případech.

Podle žalobců je v tomto případě nezbytné respektovat právo na obhajobu, které umožňuje neomezený přístup ke spisu všem obviněným i jejich obhájcům. "Ačkoliv uvedené osoby mají přístup k utajované informaci v rámci trestního řízení bez platného osvědčení fyzické osoby, je jejich povinností podle zákona zachovávat o utajované informaci mlčenlivost a neumožnit k ní přístup neoprávněné osobě," sdělil novinám mluvčí NBÚ Radek Holý s tím, že za porušení této povinnosti je pokuta až pět milionů korun.

Náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár připouští, že jde o velmi specifickou situaci. Upozorňuje však na to, že všichni účastníci řízení jsou obeznámeni s tím, co mohou a co ne a jaké to pro ně může mít důsledky. Komár ale nepopírá, že vynesení informací prakticky nelze zabránit.

"V okamžiku, kdy daná osoba tuto informaci má, může s ní disponovat a předávat ji ústně, telefonicky, jakkoliv. Je to obtížné prokázat," dodává Komár.

Žalobci požádali, aby byly utajené informace ve spisu odtajněny. Ve chvíli, kdy s nimi volně nakládá širší široký okruh lidí, je podle žalobců nesmyslné někeré informace nadále utajovat. Úřad, který data utajil, ale napoprvé žádosti nevyhověl, žalobci nyní sepisují žádost další.

V případu úniku utajených skutečností z Úřadu vlády policie viní například podnikatele Ivo Rittiga a někdejší šéfku sekretariátu Janu Nagyovou, která údajně měla úniky zajišťovat.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Jana Nagyová policie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad

Řidiči, kterým ještě do konce letošního roku skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít jednoduchou cestu přes Portál dopravy. Upozornilo na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti je rychlé a bezpečné, vyměněný průkaz z důvodu uplynutí platnosti lze vyzvednout například ve výdejním boxu.

včera

Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům

Írán nadále slibuje odplatu za smrt ajatolláha Alího Chameneího, jenž přišel o život na začátku nynějšího konfliktu mezi Íránem na jedné a USA a Izraelem na druhé straně. V posledních dnech se ostatně objevily informace o přípravě atentátu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy