Praha - Lidové noviny získaly sadu fotografií, na kterých je zachycen známý vlivný podnikatel Ivo Rittig a šéfové energetického giganta ČEZ Martin Roman a Daniel Beneš. Deník dodává, že se jedná o první snímky,na nichž jsou tito lidé zachyceni pospolu.
Novinám se podařilo získat pět let staré fotografie, podle kterých se na palubě soukromého tryskáče, který letěl na Davis Cup do chorvatské Poreče, setkali ttio tři muži: tehdejší šéf společnosti ČEZ Martin Roman, nynější šéf Daniel Beneš a lobbista Ivo Rittig.
Fotografie z cesty dokumentují vzájemné vztahy mezi podnikatelem a šéfy ČEZu a podle deníku mohou doplnit skládačku, kterou nyní sestavují policisté z protimafiánského útvaru. Energetický gigant totiž v té době začal ve velkém investovat do solárních elektráren a mimo jiné se schylovalo k nákupu projektu Amun.Re, za nímž prý mohl stát právě Rittig.
ČEZ navíc několik měsíců po výletu vypsal zakázku na provoz datových center, o kterou se zajímala i neprůhledná firma Alseda. V té měli podle novin figurovat opět lidé blízcí Rittigovi.
Otázkou tak podle LN zůstává, kdo platil let, který podle odhadů vyšel minimálně na 600 tisíc. Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka popřel, že by letoun vypravila Česká sportovní, marketingový partner Davis Cupu.
"Zmíněnou výpravu na finále Davis Cupu v Poreči jsme neorganizovali ani nefinancovali," odmítl spoluúčast na financování tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Sdílnější nebyl ani Martin Roman, který to, že by s Rittigem někam letěl, popřel.
Vyjádřit se odmítl i sám Rittig, novinám to sdělila jeho právnička Karolína Babáková. "Pan Rittig nikdy nebyl aktivní v solárním byznysu. Říkal to již několikrát," dodala.
Související
V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig
Svědek proti Rittigovi Sitta vymohl od státu odškodné 1,8 milionu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 3 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 4 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 5 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 7 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 8 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
Bývalá viceprezidentka Kamala Harris poprvé otevřeně promluvila o své politické budoucnosti a potvrdila, že zvažuje kandidaturu na úřad prezidenta v roce 2028. Učinila tak během pátečního vystoupení na sjezdu National Action Network v New Yorku, kde se jí revizor Al Sharpton přímo zeptal na její plány. „Přemýšlím o tom, přemýšlím o tom,“ odpověděla Harris za bouřlivého potlesku a skandování davu, který ji vyzýval k návratu do boje o Bílý dům.
Zdroj: Libor Novák