Válková zamítla Kajínkovu žádost o milost

Praha - Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádost Jiřího Kajínka o milost. Uvedla to dnes Česká televize. Ministryně Helena Válková (ANO) však řekla, že Kajínkův trest je možná příliš přísný.

Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o milost odeslalo ministerstvo podle ČT dnes. Kajínkův advokát Tomáš Zejda televizi řekl, že s klientem takový výsledek předvídali, a to s ohledem na prezidentovo stanovisko, že milosti udělovat nebude. "Vymysleli jsme jakýsi postup, který se pokusíme uplatnit," uvedl právník bez upřesnění.Žádosti o milost adresované prezidentovi nyní vyřizuje ministerstvo spravedlnosti, neboť pravomoc v udílení milostí převedl právě na ministerstvo prezident Miloš Zeman. "Pan Kajínek není v bezprostředním ohrožení života, takže v tomto směru nesplňuje požadavky (na udělení milosti), které pan prezident sdělil," řekla v ČT Válková.Ministryně otázku Kajínkovi viny už otevírat nechce, naznačila ale pochybnosti o přiměřenosti uděleného trestu. "Pokud jde o trest, tak tam si dovolím takový otazníček. Není skutečně příliš přísný?" řekla. 

Sám Kajínek si ze svého pobytu za mřížemi už dělá legraci. Na otázku redaktora Blesku, v kolika letech se dostane na svobodu, nedávno odpověděl: "Já počítám, že letos. Což je mé přání!"

Vzápětí dodal, že si z toho dělá trochu legraci. "Je to takový až morbidní humor, ale je strašně obtížné odhadnout, co se stane. Dvacet let se snažíme dokázat, že jsem něco neudělal, a dvacet let je to de facto nemožné, protože někdo nechce slyšet pravdu. A je otázka, jestli se situace dneska posunula už tak dalece, aby bylo možné s touto věcí legálním způsobem pohnout. Takže já doufám, že z vězení vyjdu legální cestou, a doufám, že to bude co nejdříve," řekl Jiří Kajínek.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek Helena Válková (ANO) Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Modžtaba Chámeneí

Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům

Írán nadále slibuje odplatu za smrt ajatolláha Alího Chameneího, jenž přišel o život na začátku nynějšího konfliktu mezi Íránem na jedné a USA a Izraelem na druhé straně. V posledních dnech se ostatně objevily informace o přípravě atentátu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit

Poslanecká sněmovna v pátek v závěrečném hlasování schválila novelu stavebního zákona. Tato klíčová legislativní změna má podle ministerstva pro místní rozvoj za cíl zásadně zrychlit a zjednodušit povolovací procesy v Česku, omezit roztříštěnost řízení, zkrátit průtahy a posílit právní jistotu stavebníků, obcí i investorů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením, pokud se ho Teherán pokusí zavraždit. Trump zdůraznil, že americká armáda má připravené stovky raket a také pokyny pro případ, že se takový scénář naplní. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Léto v Praze

Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu

Víkendové dny a následující pracovní týden přinesou do České republiky převážně slunečné počasí s postupně rostoucími teplotami, které v druhé polovině období překročí tropickou třicítku. Výjimkou bude severovýchod území, kde se bude držet o něco více oblačnosti a teploty tam zůstanou nižší než ve zbytku země.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

včera

Ilustrační foto

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

včera

Jaromír Zůna

Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4

Česká armáda v pátek oficiálně završila jednu z nejvýznamnějších modernizačních etap posledních let. V posádce 73. tankového praporu v Přáslavicích proběhl slavnostní ceremoniál převzetí posledního tanku Leopard 2A4. Tímto krokem bylo definitivně dokončeno přezbrojení celé flotily a přechod praporu z techniky východní provenience na moderní západní platformu.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu

První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen. 

včera

včera

včera

včera

Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu

Češi už netrpělivě očekávají nadcházející červnový víkend, přičemž oteplení se dostavilo již v závěru pracovního týdne. Odpolední maxima ve volných dnech pak vyšplhají až na 30 stupňů, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy