Kam na dovolenou v Česku? Můžete třeba za Boženou Němcovou do Babiččina údolí

Mnozí z nás si známé dílo spisovatelky Boženy Němcové, jejíž portrét zdobí dnešní české pětisetkorunové bankovky, Babička spojují spíše s otravnou četbou, k níž byli nuceni v dobách povinné školní docházky. Podle kastelána a správce Ratibořického zámku, v němž se děj zmiňované knihy odehrává, Ivana Češky by se taková literatura měla dostat spíše do dospělých rukou.

V srdci Babiččina údolí se nachází sousoší babičky s dětmi a psy. Pomník na památku české spisovatelky tu je od roku 1922, přičemž letos slavíme 200. výročí jejího narození. "Sem turisté nejčastěji chodí. Po soše sv. Václava v Praze se jedná o druhé nejfotografovanější sousoší v České republice,“ nechal se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS slyšet kastelán.

V Rudrově mlýně, který se nachází v této oblasti, lze ochutnat tvarohové koláče a chléb se škvarky. "Tož tu vítejte" zdraví zde návštěvníky muž převlečený za mlynáře, který zde tvoří oblíbenou atrakci jak pro děti, tak i dospělé, a s nímž se turisté rádi fotí. Dětem je zde také umožněná jízda na ponících nebo koních. "Jako rodinný výlet se nám tu moc líbí,“ svěřila se jedna z kolemjdoucích.

Lidem je umožněná i prohlídka světnice ve mlýně, která je zařízená z ohledem na svou dobu. V mandlu jsou vystavovány historické přístroje. Odtud je to pak necelý kilometr ke Starému bělidlu, kde se v případě vysokých teplot mohou turisté osvěžit ve Viktorčině splavu.

"Viktorčin splav je mnohokrát zmiňovaný. Božena Němcová napsala příběh na základě vyprávění, které slyšela jako malá dívka. Vytvořila ten příběh nešťastné lásky,“ popsal Češka odpovídající za správu objektu. Právě zde měla šílená Viktorka shodit své robě do řeky, a pak na tomto místě zpívat ukolébavky. Původní splav z díla Boženy Němcové byl dřevený, ale jelikož ho zpustošila povodeň, postavil se nový železobetonový, jehož historie sahá do 40. let 19. století. 

Ratibořický zámek má v Babičce svou roli, jelikož se na něm odehrává část děje. Jelikož je veřejně přístupní, mohou si ho návštěvníci bez problémů prohlédnout za asistence průvodce. Na zmiňovaný zámek jezdívala kněžna Zaháňská, která měla kontakty na tehdejší evropské státníky.

"Vévodkyně Zaháňská byla velmi vzdělaná. Božena Němcová ji znala, zhlédla se v ní v té emancipaci. Zatímco u vévodkyně to všichni akceptovali, Božena Němcová pak měla v měšťanské společnosti, ve které se pohybovala, problémy,“ vysvětlil kastelán.

V závěru dodal, že by lidé neměli nad Babičkou lámat hůl jenom proto, že jim jí vnucovali na základní škole, jelikož se stále jedná o oblíbenou literaturu.

"Stále knihu prodáváme a lidé si ji neustále kupují. Ale měli by číst Babičku až v dospělosti. Je tam spoustu rad, které dítě nepochopí, například že dobrá hospodyňka by měla skočit přes plot i pro pírko, tedy umět šetřit,“ uzavřel Češka.

Související

Ilustrační fotografie.

Dušičky ve vzpomínkách Boženy Němcové

První listopadové dny jsou svátky zesnulých. Dnes o Dušičkách zapalujeme na hrobech svíčky a pokládáme na ně věnce, jedná se však spíše jen o formální záležitosti. V minulosti se s těmito svátky pojily lidové zvyky a pověry související s úctou k zemřelým předkům. Některé z nich zaznamenala Božena Němcová, od jejíhož úmrtí letos uplynulo 160 let.
Božena Němcová

Milostné pletky v literárních kruzích 19. století. Božena Němcová a Karolina Světlá byly svým manželům nevěrné

K hlavním tématům literárních děl v 19. století patřila láska – romantická, vášnivá, ale i dramatická nebo tragická. Spisovatelé a spisovatelky tohoto období lásku také prožívali různými způsoby, a to i mnohdy mezi sebou v literárních kruzích. To je případ mileneckého páru Boženy Němcové a Václava Bolemíra Nebeského nebo dvojice Karoliny Světlé a Jana Nerudy.

Více souvisejících

Božena Němcová Babiččino údolí Literatura cestování historie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 28 minutami

před 57 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v Česku: Případů už je přes tisíc, mezitýdenně je jich stále víc

Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy