Den otců se zatím nevyrovná Dni matek či dětí, ale jeho obliba stále roste

Den otců, který letos připadá na tuto neděli, se zatím podle prodejců nevyrovná v poptávce Dni matek či dětí, ale jeho obliba stále roste. Už nyní někteří obchodníci zaznamenali vyšší prodeje pánské kosmetiky, poukazů na zážitky či zboží do dílny nebo na volný čas. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Z dlouhodobého hlediska je podle ředitelky centra Fashion Arena Prague Outlet Lenky Čapkové populárnější a obchodně silnější Svátek matek než Den otců. Sleduje u něj ale stoupající zájem.

"Například v loňském roce za tento den navštívilo naše centrum více jak 10.000 zákazníků, což je opravdu slušný výsledek, oproti jiným dnům jsme pak zaznamenali zvýšený prodej obuvi a sportovního vybavení," řekla. Vzhledem k uvolnění protiepidemický opatření čeká letos ještě vyšší návštěvnost. Doplnila, že na rostoucím zájmu se projevuje i marketingová podpora prodejců módy před tímto svátkem, která je rok od roku silnější.

Třeba společnost Parfumerie Douglas letos poprvé připravila on-line kampaň "Poděkujte tatínkovi", kdy s týdenním předstihem v e-shopu zákazníkům nabízí produkty pánské péče se slevou 20 procent. "Což se projevilo nárůstem prodeje pánských produktů o nižší desítky procent," uvedl ředitel e-commerce Parfumerií Douglas pro Českou republiku a Slovensko Denis Wanča.

Diskontní síť Action s blížícím se Dnem otců sleduje mírný nárůst prodejů, ale podle generálního ředitele řetězce v ČR Petra Juliše se zatím nejedná o tak masivní záležitost, jakou je například Den dětí. Lidé případné dary otcům nakupují ale spíše na poslední chvíli. "Obecně u příležitosti Dne otců očekáváme vyšší poptávku v kategoriích DIY (Do it yourself - Udělej si sám) a hobby," řekl. Zmíněnému svátku jsou podle něj přizpůsobena čela regálů, aby zákazníci rychle a snadno tematické zboží v obchodech našli.

Ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý upozornil, že muži jsou ve srovnání s dětmi nebo matkami svým způsobem náročnější. "Kosmetikou, květinami, nebo jiným typem drobného dárku muže neoslníte. Je mnohem těžší vybírat," uvedl. Na Slevomatu jsou proto u této příležitosti oblíbené zážitky jako řízení sportovních aut, škola smyku či seskoky padákem, kdy se ale jedná o nákladnější dary. Veselý dodal, že proti Dni dětí, matek nebo Mezinárodnímu dni žen dosahují prodeje na Den otců zhruba poloviční úrovně.

Den otců tradičně připadá na třetí červnovou neděli. Poprvé se slavil v červnu 1910 v americkém městečku Spokane ve státě Washington. Tradici založila Sonora Smartová Doddová na počest svého otce, který ji a její bratry po smrti jejich matky sám vychoval. Nápad se zrodil při mši na Den matek. Zakladatelka mínila, že by si ocenění za péči zasloužili i muži, kteří se odpovědně a s láskou starají o své potomky a rodiny. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. Někde se ale slaví v jiném než červnovém termínu a oslavy mívají také různou podobu.

Související

Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.
Dnes je Den otců

Dnes je Den otců, slavit se bude na různých místech

Na třetí červnovou neděli připadá významný svátek – Den otců, který je slaven v mnoha zemích po celém světě. Tento den je věnován připomenutí a oslavě otcovství. V různých částech České republiky se konají různé akce a události, které mají za cíl připomenout význam otcovské role. Mezi tyto akce patří například Tátafesty, které se konají v Ostravě, Zlíně, Olomouci a Frýdlantu na Liberecku. Kromě toho se v různých místech po celé zemi budou konat různé akce a oslavy, které slouží jako symbolické vyvrcholení Festivalu rodiny. Tento den je tak zvláštní příležitostí k ocenění a uznání otců za jejich důležitou roli ve společnosti a v rodině.

Více souvisejících

den otců Muži

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 10 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy