Nový český rekord: Ze čtyř balonů seskočilo 19 parašutistů

Ze čtyř horkovzdušných balonů dnes odpoledne na příbramské letiště seskočilo 19 parašutistů, jedná se o český rekord. I v rámci světa se jedná o unikátní akci extrémně náročnou na organizaci, řekl ČTK parašutista Roman Štengl, který hromadný seskok spoluorganizoval. Parašutisté vyskakovali z dvoukilometrové výšky.

Příprava akce vyžadovala, aby se sešlo několik zásadních faktorů, a to především vhodné počasí včetně dobré viditelnosti a větru. Jeho rychlosti a směru museli piloti balonů přizpůsobit místo odletu, tak, aby se podařilo nasměrovat balóny na plánované místo seskoku.

Podle Štengla je třeba dát dohromady balonáře s potřebnou kvalifikací i parašutisty s kategorií C, což znamená, že musí mít na svém kontě minimálně 200 seskoků. "Jádro dělali profíci z Příbrami, ale určitě tam byli i lidé, co se tím neživí," uvedl Štengl, který má jako jediný český parašutista na kontě přes 20.000 seskoků. Podle něj byl o účast mezi parašutisty velký zájem.

Rozdíl je i mezi výskokem z letadla a z balonu. "Když vyskočíte z letadla, tak v podstatě vy vyskakujete do rychlosti toho letadla, takže se tam máte o co opřít," popsal parašutista. Oproti tomu po výskoku z balonu trvá pět vteřin než člověk nabere rychlost volným pádem. Důležité je také dávat pozor na to, aby se lidé ve vzduchu nesrazili.

Z dnešního seskoku nechali parašutisté udělat také sférické video (panoramatické video zabírající 360 stupňů), které posléze poslouží jako virtuální realita v pražském větrném tunelu. Zájemci si tak mohou dopřát dokonalou iluzi volného pádu a letu na padáku. Už teď je na výběr i z dalších prostředí a plánují se další novinky.

"Ve spolupráci s Romanem Štenglem jsme takto natočili už několik seskoků, nejnověji jsme natáčeli výsadek nad Karlovým mostem v Praze. Zároveň už teď chystáme další akce. Ještě letos plánujeme seskok nad egyptskými pyramidami," dodal ředitel společnosti Zážitky.cz, která projekt virtuální reality pro větrné tunely vyvinula, Jan Hájek.

Související

Více souvisejících

Parašutismus Česká republika Balóny

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy