V Praze od brzkých ranních hodin proběhl protest nespokojených zemědělců, kteří začali přijíždět do hlavního města už kolem páté hodiny ráno. Dopravní kolaps nenastal, část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. Odpoledne se konala demonstrace na Malostranském náměstí, zasahovala tam policie.
Policie brzy ráno informovala, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky. Nájezd zemědělské techniky do centra metropole se podle strážců obešel bez komplikací, doprava byla plynulá. Menší potíže nastaly v rámci městské hromadné dopravy. Na několik desítek minut byl mezi sedmou a osmou hodinou zastaven provoz tramvajové linky 13 v úseku Muzeum - Olšanské hřbitovy. Protestující zemědělci totiž ucpali Vinohradskou ulici.
Policisté také uvedli, že u řidičů zemědělské techniky zaznamenali přestupky v podobě zákazu zastavení ve Wilsonově ulici, za které hrozí pokuta ve výši až 5 tisíc korun. "Někteří zemědělci s technikou začínají uvolňovat Magistrálu a z místa odjíždí. Podle jejich vyjádření se většina vrací zpátky domů," sdělila policie po půl druhé odpoledne.
Zhruba dvě stovky protestujících dorazily dopoledne před budovu ministerstva zemědělství na Těšnově. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) mezi ně vyšel udělat rozhovor, přičemž lidé na něj začali bučet. Výborný uvedl, že preferuje jednání před protesty na ulicích. Pořadatelé podle něj sledují vlastní politické cíle.
Farmáři po 11. hodině nahlas přečetli dopis pro Výborného, mezi požadavky je výzva k odstoupení Česka od Green Dealu. Zazněla také písnička Ach, synku, synku či volání po demisi ministra, jemuž protestující dokument následně předali. Poté se po skupinkách přesunuli buď před Úřad vlády, anebo na demonstraci na Malostranské náměstí.
Na prostranství u Poslanecké sněmovny dorazila asi tisícovka lidí, kromě protestujících dorazili i jejich odpůrci s vlajkami Evropské unie či Ukrajiny. Mezi oběma skupinami došlo ke konfliktu, který museli řešit policejní těžkooděnci. Protest skončil krátce po 16. hodině, plánovaná tisková konference organizátorů byla přesunuta na úterní dopoledne.
Část protestujících se od akce v jejím průběhu distancovala. Ministr Výborný uvedl, že je chápe. "To nejhorší, co dnešek přinesl, je zase horší obraz zemědělského sektoru v očích veřejnosti. To mě hodně mrzí… Pánové Jandejsek, Dufek a Veleba, chyťte se za nos, škodíte českým farmářům a zemědělcům," napsal na síti X.
Cesta zemědělců do Prahy zahrnovala šest tras, které vedly z různých směrů od Českých Budějovic a Tábora, Strakonic a Písku, Slaného, Lovosic, podél dálnice D11 ze směru Hradce Králové a od Pardubic a Havlíčkova Brodu.
Protestní akci organizovali předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Účastníky protestu byli i farmáři, kteří mají miliardové tržby prostřednictvím zemědělské skupiny Rabbit. Velké nevládní zemědělské organizace se však od tohoto protestu distancovaly.
Související
Zemědělci chystají další masivní protesty. Chtějí ucpat Prahu ještě tento měsíc
Zemědělci vysypali hnůj před úřad vlády. Policii došla trpělivost
protestní akce zemědělců , protest zemědělců v Praze (19.2.2024) , zemědělství , Praha
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 1 hodinou
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 2 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 3 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 4 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 4 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 5 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 6 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 7 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 8 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 9 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 10 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
Vůbec poprvé od začátku americké ropné blokády, která trvá již čtyři měsíce a drasticky vyčerpává celý ostrov, zasáhly nekonečné a masivní výpadky dodávek elektrické energie i samotné srdce kubánského hlavního města. Zatímco ještě před dvěma měsíci obyvatelé Havany hovořili o tom, že situace je výrazně horší na venkově, nyní se s kritickým nedostatkem potýkají sami. Ve čtvrti Centro Habana i v dalších částech metropole se kvůli tmě a horku stal běžnou součástí noci takzvaný cacerolazo, tedy tradiční protest, při kterém lidé z oken tlučou hrnci o pánve. Bez elektřiny navíc kolabují také dodávky vody a v bytech se bleskově šíří komáři.
Zdroj: Libor Novák