Sledovali jsme ŽIVĚ: Po střelbě v Praze nejméně 15 mrtvých a 24 zraněných. Střelec mohl vraždit v Klánovicích

Na náměstí Jana Palacha v Praze se dnes odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka. Útočník vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně a 5 lehce zraněných a nejméně 15 mrtvých včetně střelce. Podle informací některých studentů útočník spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce, v souvislosti s čímž dnes policisté zasahovali na Kladensku.

0:30 - Konec online reportáže

Online reportáž ze čtvrteční tragické střelby v Praze pro tuto chvíli ukončujeme. Jménem redakce serveru EuroZprávy.cz ještě jednou vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech.

0:11 - Policie obnovila dopravu kolem budovy FF UK

Policie po půl dvanácté večer informovala, že doprava na náměstí Jana Palacha byla plně obnovena, přestože zásah v objektu Filozofické fakulty UK stále pokračuje. "Kriminalisté stále v budově pracují a ohledávají místo činu. Předpoklad je, že budou na místě pracovat celou noc," uvedla policie na sociální síti X. 

23:55 - Střelec si prý přinesl zbraně v zavazadle

Útočník z Filozofické fakulty si do budovy zřejmě přinesl zbraně ve větším zavazadle, uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková ve vysílání zpravodajské ČT24. Policejní prezident Martin Vondrášek večer popsal, že uvnitř viděl obrovský arzenál zbraní a střeliva.

23:40 - Apel prezidenta Pavla k politikům či občanům

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci po jednání vlády apeloval na všechny občany, aby tragický incident nezneužívali. "Aby nebyl zneužíván politicky, k útokům na policii a k šíření dezinformací. Tento apel se vztahuje na všechny. Na politiky, na média, na občany, na všechny, kteří mají přístup k sociálním sítím. To, co v této situaci potřebujeme především, je pieta, zdrženlivost a soudržnost," konstatoval. 

23:28 - Univerzita zřídila sbírku 

Univerzita Karlova na sociální síti X uvedla, že vyhlašuje sbírku na podporu rodin obětí útoku. "Nadační fond UK vyhlašuje sbírku na podporu rodin obětí, pedagožek a pedagogů, studentek a studentů zasažených střelbou na Filozofické fakultě UK," napsala.

23:21 - Studenti skákali z římsy, píše DailyMail

Britský bulvární server DailyMail zveřejnil video, které zachycuje studenty skákající z římsy budovy Filozofické fakulty na balkon pod ní. V pozadí jsou slyšet výstřely i policejní sirény.

23:18 - Vláda řešila i odškodnění pozůstalých 

Vláda uložila ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), aby poskytl maximální součinnost pozůstalým při řešení žádostí o odškodnění podle zákona o obětech trestných činů. "Myslíme si, že je potřeba myslet i na tuto stránku věci a i tímto způsobem vyjádřit účast," vysvětlil premiér Petr Fiala (ODS). 

23:04 - O tragédii informují i světová média

O tragické střelbě dnes informují na titulních stránkách všechna významná světová média. Britská stanice BBC ji má celé odpoledne jako hlavní zprávu, stanice CNN ji sleduje živě jako mimořádnou událost.

I nejčtenější německé deník Bild ji prezentuje jako událost dne, podobně jako Die Welt nebo španělský El País. O události informuje i řada francouzskýchitalských, švýcarských i slovenských serverů.

Střelba neunikla ani americkým médiím typu Washington Post a jde o zprávu dne i pro New York Times. O útoku informují i izraelská média, například web Jerusalem Post, či arabské televize Al-Arabíja a Al-Džazíra nebo indický zpravodajský server The Times of India.

22:35 - Vláda vyhlásí státní smutek

Vláda se rozhodla vyhlásit na den 23. prosince státní smutek, oznámil premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání kabinetu, jemuž byl přítomen i prezident Petr Pavel.

21:44 - Česko sbírá kondolence z celého světa

Bílý dům vyjádřil politování nad "nesmyslným násilným činem". Podle agentury Reuters uvedl, že Spojené státy jsou v případě potřeby připraveny poskytnout Česku podporu.

"Jsem hluboce šokován tragickou zprávou, která přichází z Prahy. Naše myšlenky jsou s rodinami nevinných obětí, které tento násilný čin ztratil, a doufáme v rychlé uzdravení zraněných. Našim českým přátelům: Kanada truchlí s vámi," napsal premiér Justin Trudeau.

Česku kondoloval také německý kancléř Olaf Scholz. Ten poslal premiérovi Petru Fialovi telegram, ve kterém uvedl, že Německo stojí sdílí smutek a bolest Česka. "Moje myšlenky patří obětem a jejich příbuzným," napsal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že polský národ sdílí bolest všech, kteří kvůli dnešním tragickým událostem trpí. "Silné emoce při zjištění, že se terčem smrtící střelby stala Univerzita Karlova v Praze. Vyjadřuji svou solidaritu s oběťmi, zraněnými a jejich blízkými, stejně jako s českým lidem a úřady," napsal francouzský prezident Emmanuel Macron.

21:30 - Rakušan: Policie zabránila větší tragédii

"Policie zřejmě včasným zásahem zabránila ještě daleko tragičtějšímu průběhu dnešního masakru na FFUK. V budově fakulty bylo objeveno větší množství zbraní a střeliva. Policie pracuje s verzí, že útočník z FFUK má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovickém lese, tedy podobně obtížně predikovatelný útok, jakým byla dnešní střelba na fakultě. Tato verze se vzhledem k tomu, co policie objevila v místě bydliště útočníka, jeví jako velmi pravděpodobná. Další informace podá Policie zítra dopoledne," napsal na X ministr vnitra Vít Rakušan.

21:18 - Vláda mimořádně zasedla

Vláda se dnes večer mimořádně sešla kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě UK. Zasedání se účastní prezident Petr Pavel, šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová i ředitele BIS Michal Koudelka.

20:59 - Policie pátrala po střelci z FF UK již před střelbou

Policie podle Vondráška obdržela ve 12:20 informaci, že čtyřiadvacetiletý muž z obce Hostouň měl odjet do hlavního města Prahy s tím, že si chce vzít život. "Ve 12:45 jsme obdrželi informaci o tom, že v té samé obci byl nalezen mrtvý muž. Záhy jsme zjistili, že to je otec podezřelého, který se dnes dopustil tohoto hrůzného činu," uvedl na brífinku. 

Strážci zákona rychle zjistili, že podezřelý je studentem Filozofické fakulty a v objektu v Celetné má mít ve 14 hodin přednášku. Proto provedli evakuaci. První oznámení o střelbě na náměstí Jana Palacha přišla ve 14:59. První hlídky byly na místě v řádu jednotek minut, zásahová jednotka dorazila za 12 minut.

"V 15:20 jsme obdrželi informaci, že na ochozu objektu školy se nachází bezvládné tělo střelce," sdělil policejní prezident, který potvrdil, že při tragické události přišlo o život více než 15 lidí a minimálně 24 osob utrpělo zranění. 

20:44 - Útočník mohl vraždit i v Klánovicích

Policejní prezident Martin Vondrášek večer uvedl, že policie pracuje s verzí, že střelec z Filozofické fakulty UK má na svědomí i páteční dvojnásobnou vraždu v Klánovickém lese. Vondrášek také po prohlídce místa tragédie prohlásil, že střelec měl k dispozici obrovský arzenál zbraní a střeliva, takže by obětí bylo násobně více, kdyby policie rychle nezasáhla.

20:25 - Sociálními sítěmi koluje video ze střelby

Na sociálních sítích koluje video z dnešního útoku. Na něm je vidět střelec, který ze střechy pálí odstřelovací puškou do lidí. 

20:08 - UK: Truchlíme nad zmařenými životy

"K dispozici jsou a budou sítě kontaktů na HELP linky (psychologická pomoc), např. je aktuálně spuštěn krizový chat, kde je poskytována podpora od vyškolených psychologů – krizových interventů a krizová a psychologická podpora a pomoc. Truchlíme nad zmařenými životy členů našeho univerzitního společenství, vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým a jsme v mysli se všemi, kterých se tragédie dotýká. Prosíme nyní všechny, aby se pokusili zachovat rozvahu a klid a znovu vyjadřujeme soustrast všem, jimž ztráta blízkých zlomila srdce," napsala Univerzita Karlova na webu.

19:47 - Fiala: Pro takovou hrůzu neexistuje ospravedlnění

Premiér Petr Fiala (ODS) na večerním brífinku vyjádřil soustrast pozůstalým. "Zcela zbytečně vyhaslo mnoho životů, převážně mladých lidí. Řada z nich je zraněna, někteří velmi vážně," uvedl. "Pro tento hrůzný čin neexistuje žádné ospravedlnění. Stejně jako řada z vás cítím hluboký smutek a znechucení tváří v tvář tomuto nesmyslnému a brutálnímu násilí," svěřil se.

Podle Fialy šlo o čin osamělého střelce, nikoliv o akt mezinárodního terorismu nebo organizované skupiny. "Byl jsem ujištěn, že bezpečnostní složky mají situaci plně pod kontrolou a žádné další nebezpečí nehrozí," dodal. 

19:20 - Střelec zřejmě zabil i svého otce

Policie zveřejnila pátrání po ozbrojeném Davidu K. už dnes odpoledne. Mladík pocházel z Hostouni u Kladna, kde odpoledne policisté vyšetřovali nález mrtvého muže. Podle informací serveru idnes.cz mělo jít o útočníkova otec. 

19:07 - Kvůli útoku dnes zasedne vláda

Kvůli masové střelbě na Filozofické fakultě v Praze se dnes večer ve 21:00 mimořádně sejde vláda. Informovala o tom Strakova akademie.

18:49 - Zasedl krizový štáb univerzity

"Vedení UK důrazně a s okamžitou platností doporučilo zpřísnění bezpečnostních opatření v univerzitních budovách a zároveň zrušení dnešních večerních a zítřejších akcí s předpokládanou účastí více než 20 osob a vyzvalo adekvátně a citlivě přistoupit i k případným zítřejším zkouškám či zápočtům,“ uvedla univerzita na webu.

18:37 - Střelec na svůj čin možná upozornil před týdnem

24letý student David K., který podle dostupných informací stojí za dnešní střelbou v Praze, už před týdnem na Telegramu zřejmě uvedl, že se chystá útočit. "Chci střílet ve škole a možná spáchat sebevraždu, Alina Afanaskina mi hodně pomohla. Vždycky jsem chtěl zabít, myslel jsem, že se v budoucnu stanu maniakem. Potom, když Ilnaz střílel, uvědomil jsem si, že je mnohem výhodnější provádět hromadné zabíjení, ne sériové. Seděl jsem... Čekal jsem... Snil jsem... Chtěl jsem... ale Alina se stala poslední kapkou. Přišla mi na pomoc právě včas, jako by ji seslalo nebe," píše se v příspěvku, jehož pravost není ověřena, na Telegramu.

18:25 - Zelenskyj kondoluje Česku

"Jsem hluboce otřesen zprávou o tragických událostech v Praze, v důsledku kterých byli zabiti a zraněni civilisté. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a přeji zraněným brzké uzdravení," napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

18:14 - Šlo o promyšlený čin, ne terorismus

Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že policie ve 12:20 obdržela informaci o čtyřiadvacetiletém muži z Hostouně, který odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život. V Hostouni byl následně nalezen mrtvý muž. Šlo o otce podezřelého. První informaci o střelbě na náměstí Jana Palacha měla policie ve 14:59, první hlídky byly na místě v řádu několika minut.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v tuto chvíli neexistuje jakákoliv indicie, která by hrůzný čin spojovala s mezinárodním terorismem. Policejní prezident Vondrášek uvedl, že z informací, které má, vyplývá, že šlo o dopředu promyšlený hrůzný čin.

18:00 - Počet mrtvých vzrostl na 15

Střelec při čtvrteční střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zastřelil nejméně 15 lidí, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek na tiskovém brífinku s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Podle Vondráška se útočník inspiroval podobnými případy v zahraničí.

17:50 - Střelcem má být 24letý David, student

Útočníkem by podle dostupných informací měl být 24letý student David K.. Policie po něm dnes vyhlásila pátrání. David K. absolvoval bakalářský obor historie-evropská studia a pokračoval v navazujícím magisterském studiu historie. Důvod střelby zatím není znám.

17:37 - Masarykova univerzita spustí sbírku

"Jde o bezprecedentní útok na vysokoškolské půdě, který nemá v ČR obdoby a se kterým se v žádném případě nelze smířit. Hluboce soucítíme se zraněnými i blízkými obětí, které v tomto předvánočním období zcela nečekaně a nesmyslně zasáhla tato tragická událost. Masarykova univerzita v nejbližší době spustí dobročinnou sbírku pro pozůstalé obětí," napsala na webu Masarykova univerzita.

17:28 - Předsedkyně EK je v šoku, kondoluje Česku

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poslala Česku na síti X kondolenci. "Jsem šokována nesmyslným násilím střelby, která si dnes v Praze vyžádala několik obětí. Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodinám obětí a českému lidu jako celku. Stojíme a truchlíme s vámi."

17:20 - Zraněných je celkem 24, traumaplán ukončen

"Celkem jsme ošetřili 11 vážně zraněných, 8 středně závažně a 5 lehce zraněných. Všichni pacienti jsou již transportováni posádkami do pražských nemocnic. Poslední pacient opustil v sanitce místo v 16:56. Bohužel bylo na místě i 10 zemřelých osob plus útočník," uvedli záchranáři. 

"Poslední pacient opustil místo události v 16:56. A též byl ukončen traumatologický plán a to v 17:08. Na místě stále menší množství posádek z preventivních důvodů zůstává," dodali na síti X.

17:16 - Nejhorší útok v historii Česka

Dnešní střelba v Praze je co do počtu mrtvých nejtragičtějším útokem v historii Česka. Na druhém místě je střelba v Uherském Brodě, kde zemřelo v roce 2015 osm lidí. Při střelbě v nemocnici v Ostravě v roce 2019 zemřelo šest lidí.

17:04 - Jsem v šoku, uvedl k útoku Pavel

"Jsem šokován událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Chtěl bych vyjádřit hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala. Chci poděkovat občanům, že respektují pokyny bezpečnostních složek a poskytují maximální součinnost," napsal na X prezident Petr Pavel.

17:01 - Policisté se samopaly zasahují na Kladensku

Policisté zasahují ve čtvrtek odpoledne také v Hostouni na Kladensku, někteří z nich jsou vybaveni samopaly. Podle informací serveru novinky.cz zřejmě zásah souvisí s tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Policie se k důvodům tohoto zásahu nevyjádřila.

16:55 - Počty zraněných jsou do třiceti

"V tuto chvíli máme informaci o tom, že se na místě nachází 11 zemřelých osob včetně útočníka a dalších zhruba 30 zraněných osob. Spektrum zranění je široké, od těch nejlehčích přes středně závažná až po velmi závažná," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová ve vysílání ČT24.

Na síti X pak záchranáři počty zraněných upřesnili. "9 vážně zraněných, 5-6 středně vážně zraněných, do 10 lehce zraněných. Počty se ještě mohou měnit."

16:49 - Po útoku je 11 mrtvých včetně útočníka

Při střelbě podle záchranné služby zemřelo 11 lidí včetně útočníka. Devět lidí je vážně zraněno, další lidé jsou zraněni středně a lehce. Podle informací na studentských diskuzích na sociálních sítích údajně střelec spáchal sebevraždu. Informace zatím není potvrzená.  

16:46 - Hasiči poskytují posttraumatickou péči

"Na místě máme psycholožku a tým posttraumatické péče. Pomáháme se zraněními a asistujeme," napsali hasiči na X. "Na místě máme několik jednotek," dodali.

16:41 - Voláme rodině, že jsme ok, líčí student

"V moment střelby jsem byl v knihovně. Poslali nás dozadu do počítačové učebny, kde nejsou okna. Nyní se tu rozneslo, že je střelec mrtvý. Všichni voláme a odpovídáme rodině a kamarádům, že jsme ok," napsal na síti X jeden ze studentů. 

16:34 - Traumaplán vyhlásila i středočeská záchranka

Středočeská záchranná služba informovala na sociální síti X, že její operační středisko vyhlásilo v 16:15 traumaplán. Na místo poslala další dvě posádky, už dříve jich vyslala šest.

16:29 - Primátor Svoboda neskrývá šok

"Jsem naprosto šokovaný tím, co se stalo na Filozofické fakultě v Praze. Buďte, prosím, opatrní. Budeme informovat hned, jakmile budeme znát více detailů," napsal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

16:25 - Nemocnice jsou připraveny přijímat zraněné

"Ve věci střelby v centru Prahy jsou fakultní nemocnice připraveny na příjem zraněných. Prosím všechny, aby dbali pokynů složek Integrovaného záchranného systému," uvedl na síti X ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

16:19 - Na místo střelby míří koroner

"Na místě střelby u FF zasahuje velké množství záchranářských i lékařských posádek a inspektor. Bohužel k události míří i koroner. Máme potvrzeny jednotky mrtvých a větší množství poraněných. Spektrum zranění je široké od velmi závažných přes středně závažná až po lehká," uvedli záchranáři.

16:13 - Premiér Fiala ruší program

"Vzhledem k tragickým událostem na pražské filozofické fakultě jsem zrušil pracovní program na Olomoucku a jedu zpět do Prahy. Jsem v kontaktu s ministrem vnitra a PČR. Prosím všechny občany, aby respektovali doporučení složek IZS," napsal na síti X premiér Petr Fiala.

16:00 - Střelec byl eliminován

Před čtvrtou hodinou policie uvedla, že střelec byl zneškodněn. "Střelec byl eliminován!!! Celá budova je v současné chvíli evakuována a na místě je několik mrtvých a desítky raněných," píší policisté.

Během útoku se studenti schovávali v učebnách i na střechách, jak dokládají videa a příspěvky na sociálních sítích. Podle webu AKtu.cz útočník střílel ze střechy s dlouhou zbraní s optikou. 

15:58 - Na místo jede ministr vnitra Rakušan

Policistům a zdravotníkům na místě vypomáhají i přivolaní hasiči. Zatím není zřejmé, kdo útočil a kolik mrtvých či zraněných se na místě nachází. "Prosím, dbejte pokynů policie, situace je vážná. Jedu přímo na místo, abych se seznámil se situací," uvedl na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan.

15:51 - Záchranka aktivovala traumaplán

Pražská záchranná služba aktivovala traumaplán. "Na místo okamžitě vyrazilo velké množství posádek - 2 lékaři, inspektor, speciál Fenix, 5 posádek záchranářů. Na místě se pravděpodobně nachází větší množství zraněných osob. O typu a počtu zraněných zatím nemáme informace," uvedli záchranáři.

15:40 - Policie zasahuje na náměstí u střelby

"Aktuálně zasahujeme na Náměstí Jana Palacha u nahlášené střelby ve škole. Na místo jedou v současné chvíli všechny složky IZS. Další informace poskytneme ihned, jak to bude možné," uvedla policie na síti X.

Policisté dodali, že na místě v tuto chvíli probíhá zásah a celé Náměstí Jana Palacha a blízké okolí je zcela uzavřeno. "Na základě prvotních informací můžeme potvrdit, že na místě jsou mrtví i zranění lidé. Vyzýváme občany, aby se v blízkém okolí nezdržovali a nevycházeli z domu. Zásah policie stále pokračuje," uvedla policie.

Související

Více souvisejících

Praha střelba střelba na pražské FF UK (21.12.2023)

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy