Hnutí ANO podpoří na čtvrtečním jednání zastupitelů volbu lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobody primátorem Prahy. Ve funkci nahradí Zdeňka Hřiba (Piráti). Členem nyní dosluhující rady však nebude, ale bude mít pravomoce primátora. V radě Svoboda usedne až v té nové, kdy bude dovoleno zbylých deset nových radních. Menšinovou radu Spolu, kterou nabídlo podpořit ANO, zastupitelé ve čtvrtek ale volit nebudou.
Strany budou dál jednat o programových bodech předložených ANO. Novinářům to dnes řekli zástupci stran. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.
"Vzhledem k tomu, že jednání začala v neděli, ten čas nebyl dostatečný. My jsme se pro tuto chvíli dohodli, že ctíme vítěze voleb, podpoříme volbu pana docenta Svobody primátorem," řekl poslanec a lídr ANO Patrik Nacher.
"My jsme připraveni skutečně navrhnout Bohuslava Svobodu jako kandidáta na primátora, jsme připraveni mu dát plný počet hlasů a v tomto směru vítáme to, že právě ANO je připraveno Svobodu jako lídra Spolu podpořit. Bereme to jako další krok, kdy jsme ustavili výbory zastupitelstva, a čekáme, že by na to mělo navazovat dovolení celé rady," dodal předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).
Volba Svobody primátorem by měla být prvním bodem čtvrtečního jednání pražských zastupitelů. Spolu a ANO mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Pokud se Svoboda stane primátorem, bude mít jeho zákonné pravomoci, avšak nebude členem rady, která zůstane v dosavadním složení s tím rozdílem, že funkci primátora už nebude zastávat Hřib. Dosluhující rada zanikne teprve ve chvíli, kdy je zvoleno všech 11 členů rady.
Spolu původně domlouvalo možnou koalici na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu neúspěšně skončila. Poté začalo Spolu jednat s ANO o menšinové dočasné radě složené ze zástupců Spolu. ANO předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje. O nich nyní strany jednají. "Samotnou radu v této chvíli dovolovat nebudeme. Vzhledem k tomu, že jsme se nebyli v některých momentech na 100 procent schopni shodnout, tak je za nás férovější, když to uděláme tímto způsobem," řekl Nacher.
Strany se podle předsedy zastupitelů Spolu Zdeňka Zajíčka (ODS) rozcházejí například ve způsobech řešení některých problémů v dopravě nebo nedostatečné kapacity středních škol.
Od dnešního rozhodnutí si strany slibují, že získají čas na dohodu o většinové koalici. Zástupci stran zároveň připustili možnost jednat o ní i mezi sebou. Svoboda a Zajíček však zopakovali, že Spolu stále prosazuje sestavení koalice na vládním půdorysu. "Budeme jednat o vládní variantě, ale budeme případně hledat podporu i u dalších zastupitelských klubů," řekl Zajíček. Nacher řekl, že ANO to respektuje. "Troufám si říct, že tímto (jednání Spolu a ANO) se možnosti toho, jak sestavit většinovou koalici, rozšířily," řekl.
Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.
Související
Otřesné chování tramvajáka v Praze. Ukrajince s malým dítětem vyhodil z vozu
Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci
Bohuslav Svoboda , magistráty Praha , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 2 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.
Zdroj: Libor Novák