V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann

V pondělí zemřel ve věku 94 let bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky a senátor za ODS. Uvedl to server Lidovky.cz.

Richard Salzmann, absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se narodil v Plzni v roce 1929. Jeho kariéra nabrala na obrátkách během šedesátých let, kdy se začal uplatňovat v centrále Státní banky československé (SBČS) a v roce 1968 byl dokonce povýšen na tajemníka reformního týmu, který se snažil o rozdělení banky na centrální a komerční instituci.

Po Sametové revoluci, v roce 1990, využil svých bankovních zkušeností a liberálního směřování k tomu, aby byla Komerční banka vytvořena vyčleněním obchodní činnosti z bývalé SBČS. O rok později se stal generálním ředitelem této banky.

V roce 1996 byl zvolen senátorem za obvod Brno město a tuto funkci zastával až do roku 1998, kdy odešel z Komerční banky. Opustil svou pozici generálního ředitele banky krátce před tím, než začal platit zákon zakazující kombinaci funkcí senátora a bankovního šéfa.

Salzmann byl občas spojován s kauzou ohledně osmimiliardových ztrát, které Komerční banka utrpěla v obchodech s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona v letech 1997 až 1999. Na rozdíl od ostatních členů vedení banky nebyl stíhán, protože se na těchto obchodech nepodílel a odmítl jakoukoli odpovědnost za ztráty.
 

Richard Salzmann

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy