Praha - Ministerstvo spravedlnosti připravilo kárnou žalobu na opavského soudce, který loni v únoru propustil z ústavního do ambulantního léčení pozdější útočnici na žďárské střední škole. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
Úřad podle deníku vytýká soudci nedbalý přístup. Odcházející ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) také již dříve podala v případu stížnost pro porušení zákona. Okresní soud podle ní důsledně nerespektoval trestní řád."Připravujeme kárnou žalobu v nejméně jednom případě, kde tomu soudci vytýkáme nedbalý přístup. Jsem velice zvědavý, co s tou žalobou kárný senát udělá, ale dali jsme si na ní velmi záležet, protože se domníváme, že je třeba nastavit tu hranici, za kterou už není možné dovolávat se soudcovské nezávislosti," řekl deníku náměstek končící ministryně a její možný nástupce Robert Pelikán.Z textu stížnosti podané již loni v listopadu pak vyplynulo, že se soud podle Válkové vůbec nezabýval zásadní otázkou, zda není pobyt ženy na svobodě nebezpečný a zda z její strany nehrozí recidiva.Žena, která v říjnu ve Žďáru nad Sázavou usmrtila studenta a další lidi zranila, před dvěma lety obdobně zaútočila v Havířově na malou školačku a její vychovatelku, kterou pobodala. Jako nepříčetná tehdy skončila s diagnózou paranoidní schizofrenie v psychiatrické léčebně. Opavský okresní soud jí však letos v únoru přeměnil ústavní formu ochranného léčení na ambulantní. Podle Válkové se případu nevěnoval dostatečně do hloubky.Válková navrhla Nejvyššímu soudu, aby vyslovil, že opavský soud porušil zákon ve prospěch nemocné ženy. Prý by se tak mohl sjednotit postup obecných soudů, které si podle ní v otázkách změny léčení nepočínají stejně. To, že české soudy nejsou při projednávání přeměny léčení jednotné, uvedla ministryně už počátkem listopadu. Vycházela při tom z kontroly sedmi soudů, v jejichž obvodech se nacházejí psychiatrická zařízení.
Související
Soud nepravomocně ukončil detenci ženy, která ve Žďáru zabila studenta
Schizofrenička Orlová zůstává v detenci. U soudu litovala smrti studenta, kterého ubodala
vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014) , Helena Válková (ANO)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 1 hodinou
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 2 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 2 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 3 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 4 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel.
Zdroj: Jan Hrabě