Úřad pro ochranu údajů kritizuje pravidla pro registr dlužníků, který včera přijala sněmovna

Praha – Ve středu sněmovna prosadila uzákonění pravidel pro registr dlužníků, už o den později ho ale kritizuje Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) . Pokud ho však prezident podepíše, bude ho úřad respektovat.

Úřadu vadí, že u něj vznik registru nepodléhá standardnímu registračnímu řízení. Registr má sloužit úvěrovým firmám k posouzení spolehlivosti a platební morálky případných klientů. Požadavek na to, aby jeho vznik podléhal registračnímu řízení u ÚOOÚ, označil mluvčí úřadu David Pavlát za prvořadý.

„Schválený zákon tedy zužuje povinnost předem projednat parametry informační databáze a řádně a včas nastavit zpracování osobních údajů v tomto registru v souladu s obecnými zásadami ochrany osobních údajů," uvedl mluvčí.

Uzákonění pravidel pro registr poslanci schválili v rámci vládní novely, která má zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí a umožnit mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Musí ji ještě podepsat prezident.

„Pokud bude návrh prezidentem podepsán a stane se součástí právního řádu České republiky, bude jej ÚOOÚ respektovat," podotkl Pavlát. ÚOOÚ se ale shoduje s názorem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), podle něhož bude nutné úpravu registru dopracovat.

Některým senátorům na registru vadilo zejména to, že by v něm údaje o spotřebitelích mohly být vedeny bez jejich souhlasu, a tedy v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

ÚOOÚ odložil přestupkové řízení ve Feriho kauze

Úřad na ochranu osobních údajú (ÚOOÚ) odložil přestupkové řízení s někdejším poslancem Dominikem Ferim. Týkalo se zveřejnění části spisu v rámci kauzy, kterou aktuálně projednává Obvodní soud pro Prahu 3.
Ilustrační foto

ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce

Za nevyžádaná obchodní sdělení Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) loni podle výroční zprávy uložil tři desítky pokut v souhrnné výši 828.000 korun, nejvyšší byla čtvrtmilionová. O rok dříve v této oblasti úřad udělil také tři desítky pokut, ovšem v souhrnné výši 2,9 milionu korun, nejvyšší sankce činila 600.000 korun.

Více souvisejících

úooú dlužníci Lidé

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy