Praha - Příští rok by měly domácí vězně hlídat elektronické "náramky". Za systém pro hlídání lidí v domácím vězení je stát připraven zaplatit dvě miliardy korun. A to je suma, která láká ty největší podniky v oboru. O tendru na informační technologie domácího vězení píše v pondělním vydání Mladá fronta Dnes.
Podle informací MF DNES si k dnešnímu dni na ministerstvu spravedlnosti, které soutěž vyhlásilo, vyzvedlo zadávací dokumentaci k projektu celkem 47 firem. Přímou účast v soutěži potvrdili například telekomunikační operátoři Telefónica O2 a Vodafone, z největších IT firem mají o zakázku zájem například Hewlett - Packard nebo Ness Technologies.
Naopak společnost Kapsch provozující český systém mýtného se tendru zúčastnit nehodlá, stejně tak jako společnost T-Mobile. "Do soutěže sami nechceme, nicméně bychom se rádi zapojili jako dodavatel telekomunikačních služeb," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podle lidí z IT branže budou právě telekomunikační technologie mobilních operátorů s největší pravděpodobností klíčovou složkou celého dohledového systému.
"Ministerstvo spravedlnosti nepreferuje konkrétní technologické řešení zakázky - nabídka je ponechána na uchazečích s tím, že musí být splněny požadavky uvedené v zadávací dokumentaci," uvedla mluvčí rezortu Jitka Zinke. Smyslem domácího vězení mimo jiné je, aby lidé, kteří spáchají méně závažné trestné činy, nemuseli do vězení, a neztratili tak kontakt se svým okolím. Významnou roli hrají i náklady státu na jednoho domácího vězně, které jsou podle zkušeností ze zahraničí zhruba o 60 až 70 procent nižší než u člověka za mřížemi.
Související
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub