Praha - Výkonný výbor Nezávislé odborové organizace České televize ve středečním prohlášení uvedl, že zaměstnanci pracují v prostředí plném strachu, marnosti, beznaděje a poukázal rovněž na masivní nárust spotřeby antidepresiv, které předepisuje závodní lékařka. Ta se proti celému prohlášení ohradila a nyní požaduje omluvu.
V reakci na prohlášení výboru, kterou Česká televize zveřejnila prostřednictvím portálu Mediář.cz, tvrdí, že odchodu moderátorů lituje, avšak jejich přání respektuje.
"Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce. Česká televize považuje za absurdní situaci, kdy odbory rezignovaly na řešení pracovně-právních otázek a věnují se problematizaci toho, že někteří zaměstnanci z vlastní vůle opouštějí svoji pozici. Navíc, když důvody, které uvádějí, neodpovídají argumentaci prezentované odbory," píše tisková mluvčí České televize ve vyjádření.
Odborářské prohlášení však ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal považuje za skandální. "Situaci ve zpravodajství v něm interpretuje pět lidí, z nichž pouze jeden má s úsekem souvislost, ostatní působí jako technik z přenosu, zvukař, účetní a stavěč scénických dekorací. Je-li zákonnou rolí odborů lhaní, překrucování a vyjadřování se k věcem nepříslušným, pak toto prohlášení je praktickou ukázkou tohoto poslání," tvrdí a dodává, že v postupech odborářů vidí snahu o politizaci České televize.
S prohlášením výkonného výboru není spokojena ani závodní lékařka Martina Zajíčková. "Předseda televizních odborů, pan Antonín Dekoj, bohužel pochopil špatně informaci, kterou ode mě vyslechl při soukromém rozhovoru v ordinaci. A bohužel ji i ve zcela nereálném kontextu použil do oficiálního prohlášení odborů. Počet preskripcí antidepresiv na mém pracovišti skutečně za posledních několik let o jednotky stoupl, není však možné dávat tento stav do přímé souvislosti se situací v České televizi," píše v reakci pro server Mediář.
Zároveň dodává, že vyšší míra užívání antidepresiv se stává celosvětovým trendem a nemusí mít nic společného s podmínkami v zaměstnání. Od Antonína Dekoje, předsedy Nezávislé odborové organizace, rovněž požaduje omluvu za manipulaci a zneužití informací, které mu poskytla.
Související
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
před 1 hodinou
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
před 2 hodinami
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
před 3 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
před 4 hodinami
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
před 4 hodinami
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
před 5 hodinami
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
před 6 hodinami
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
před 7 hodinami
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
před 8 hodinami
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
před 8 hodinami
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
před 9 hodinami
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
před 11 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
Ruský bezpilotní letoun Šáhid v neděli kolem druhé hodiny ranní vážně poškodil přijímací budovu centrálního úložiště vyhořelého jaderného paliva, které se nachází přibližně patnáct kilometrů od odstavené Černobylské jaderné elektrárny. V zasaženém objektu se v době útoku žádné kontejnery s palivem nenacházely a státní operátor Energoatom i Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdili, že radiace v místě zůstává v normě.
Zdroj: Libor Novák