Předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy by uvítal, kdyby v kárných řízeních se soudci a státními zástupci v ČR existovala možnost odvolání proti rozhodnutí. Nyní vedou jednoinstanční řízení speciální senáty u Nejvyššího správního soudu (NSS), jako mimořádný opravný prostředek se nabízí jen ústavní stížnost, případně obnova řízení, jinak je rozhodnutí kárného senátu konečné. Angyalossy je zastáncem změny.
Řekl to novinářům před zahájením Kolokvia Sítě předsedů nejvyšších soudů EU. Akce je součástí programu českého předsednictví v Radě EU.
NS by v případě reorganizace kárných řízení mohl připravit odvolací senát, uvedl Angyalossy.
Výhrady k českému systému vyslovil letos také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Zabýval se sice kárnými řízeními s exekutory, ta jsou však organizovaná stejně jako řízení se soudci a státními zástupci. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.
Kárná řízení byla určena jako jedno z témat dnešního kolokvia už před rozhodnutím štrasburského soudu, spolu s etikou soudců a důvěrou justici.
"Je to shoda náhod, na straně druhé to potvrzuje nejen mé úvahy, ale i úvahy řady kolegů, že s tím kárným řízením v České republice je potřeba něco udělat i vzhledem k dvojinstančnosti,“ řekl Angyalossy.
Soud ve Štrasburku rozhodoval o stížnosti pražského exekutora Jana Grosama, kterého v roce 2010 kárně zažalovala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (za ODS). NSS jej o dva roky později shledal vinným a uložil mu pokutu 350.000 korun, proti čemuž se muž marně bránil u Ústavního soudu. U ESLP pak úspěšně namítl, že kárné řízení s ním nemělo parametry řádného procesu, že český soud neměl parametry soudu a že proti rozhodnutí kárného senátu není odvolání.
Po letošním štrasburském rozhodnutí ještě zůstávala české vládě možnost opravného prostředku k velkému senátu. Český systém se tak zatím nezměnil. Předseda NSS Karel Šimka v červnu ČTK řekl, že rozhodnutí evropského soudu podle něj stojí spíše na systémových abstraktních úvahách, jak by měla být kárná justice správně uspořádaná. "V každé evropské zemi je však jiný systém," uvedl předseda NSS, který podkládá dosavadní zkušenost s českou právní úpravou za dobrou.
Související
Soudce Jan Veselý dostal důtku za nekonkrétní majetkové oznámení
Vyšší tresty v době nouzového stavu jsou přiměřené, říká šéf Nejvyššího soudu Angyalossy
Petr Angyalossy , Nejvyšší soud
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 6 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 8 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 12 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Zdroj: Jan Hrabě