Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy Danielu Benešovi mandát na další čtyřleté období. Současné mu končí na konci příštího roku. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Beneš vede ČEZ od roku 2011. Pokud dokončí dnes schválený mandát, firmu povede minimálně do konce roku 2025. Polostátní společnost nyní připravuje tendr na stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně.
"K praxi nadnárodních společností patří, že se personální otázky nejvyššího vedení řeší v dostatečném předstihu, především v zájmu zachování kontinuity směřování společnosti. V případě předsedy představenstva je standardní, když k eventuální volbě dochází zhruba rok před koncem funkčního období," uvedl Kříž.
Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií firmy. "V loňském roce došlo k aktualizaci strategie společnosti, která se orientuje na přechod k bezemisním zdrojům, nové energetické směry a stěžejně na Českou republiku a blízký region a naplňování této akcionáři přijaté strategie se postupně uskutečňuje," dodal Kříž.
Server SeznamZprávy v polovině listopadu napsal, že Beneš by se mohl stát premiérem možné úřednické vlády, odůvodňoval to mimo jiné právě plánovanou stavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Beneš ve středu v České televizi řekl, že takovou nabídku nikdy nedostal, a dodal, že nemá politické ambice a do politiky by nevstoupil. "Všechny tyto spekulace jsou ze sta procent vymyšlené," uvedl.
Padesátiletý Beneš vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a Brno Business School Nottingham Trent University. V letech 1993 až 1997 pracoval jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal a poté řídil firmu Hedviga Group. Mezi roky 2000 a 2004 byl šéfem závodu ostravské společnosti Tchas. Do ČEZ přišel v roce 2004 na místo ředitele úseku nákupu. Členem představenstva firmy je od konce roku 2005.
Je také členem takzvané uhelné komise, která řeší útlum těžby uhlí v ČR a Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se podílí na přípravě Hospodářské strategie a Národního plánu obnovy ČR. Působí i v představenstvu Svazu průmyslu a dopravy ČR - od roku 2019 jeho prvním viceprezidentem.
ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny za tři čtvrtletí letošního roku dosáhl stejně jako loni za stejné období 13,6 miliardy korun. Tržby firmě meziročně stouply zhruba o pět procent na 155,5 miliardy korun.
Související
ČEZ se také chystá nabídnout tarif pod cenovým stropem
Fiala jednal s ředitelem ČEZ Benešem o chystané transformaci firmy
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 1 hodinou
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 2 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 3 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 5 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 6 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
Čtyři astronauti mise Artemis II se v pátek večer úspěšně vrátili na Zemi, když jejich vesmírná kapsle Orion dosedla do hladiny Tichého oceánu u pobřeží San Diega. Posádka ve složení Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch a Jeremy Hansen je v dobrém zdravotním stavu. Tímto historickým okamžikem skončila desetidenní výprava, která lidstvo po více než půl století opět přiblížila k Měsíci.
Zdroj: Libor Novák