Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm milionů korun, přiznala svou vinu a přistoupila na dohodu o vině a trestu. Serveru Aktuálně.cz to řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství v Praze 1 Jan Lelek.
Podle serveru by tak žena mohla odejít s podmínkou, dočasným zákazem působení ve veřejné sféře a peněžitým trestem. V případě odsouzení jí hrozilo až osm let vězení.
Podle kriminalistů žena na úřadě pracovala na odboru rozpočtu a financování. Od ledna 2015 do března 2021 předkládala k proplacení padělané daňové doklady od různých subjektů a vyplacené peníze si nechávala. Podvodného jednání se dopouštěla v době, kdy byli premiéry postupně Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO). Úřad vlády řídili Pavel Dvořák, Radek Augustin a Tünde Bartha. Právě za její éry se objevilo podezření, že úřednice podvádí.
"Dozorový státní zástupce uzavřel s obviněnou dohodu o vině a trestu," řekl serveru Lelek. "Podmínkou takové dohody je, že obviněná musí prohlásit, že spáchala skutek, který jí je kladen za vinu," vysvětlil. Přiznání je zásadní polehčující okolnost.
Jaký trest dozorový žalobce pro bývalou úřednici navrhuje, Lelek podle serveru odmítl komentovat. Podle informací Aktuálně.cz obě strany přistoupily na podmíněný trest, dočasný zákaz působení ve veřejné sféře a povinnost uhradit škodu podle finančních možností obviněné. Souhlasil s tím i úřad vlády, který v případu figuruje jako poškozený.
Server píše, že dozorový státní zástupce předložil návrh dohody k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 v červnu a v srpnu o něm bude rozhodovat soudkyně Anežka Pudilová.
Související
Norskem hýbe soud se synem princezny. Zpovídá se i ze znásilnění
Cimický v úterý chyběl u soudu, nový rozsudek se odkládá
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
před 59 minutami
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
před 1 hodinou
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
před 2 hodinami
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
před 3 hodinami
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
před 4 hodinami
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
Ruská armáda podnikla masivní úder na ukrajinské území, při kterém vyslala stovky raket a dronů. K útoku došlo pouhé dva dny před čtvrtým výročím zahájení plnohodnotné invaze. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského vypustil Kreml během neděle celkem 297 bezpilotních letounů a téměř 50 střel. Ačkoliv se podařilo značnou část z nich zneškodnit, Zelenskyj opětovně apeloval na spojence, aby posílili ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Zdroj: Libor Novák