Vláda odvolala Míla z pozice zmocněnce pro jádro

Vláda dnes odvolala z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce s náměstkem pro výstavbu jádra. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Do té doby povede tým na ministerstvu ředitel odboru jaderné energetiky Tomáš Ehler. Míl s důvody svého odvolání nesouhlasí.

Ministr uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. "Postupem času se to jevilo jako poměrně zásadní bariéra. Jednání, která probíhají v posledních dnech a týdnech, jsou v určitém režimu. Pokud neměl bezpečnostní prověrku, tak to prostě byl problém," řekl Havlíček. Nebylo to podle něj ale jediným důvodem odvolání. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na ministerstvu průmyslu.

Míl byl zmocněncem od února 2019. V minulosti byl předsedou představenstva a generálním ředitel energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

ČTK Míl dnes řekl, že určitou úroveň prověření měl, plná bezpečnostní prověrka na úrovni tajné pak podle něj na jeho pozici nutná nebyla. "Nikdo mě o ni ani nežádal," uvedl. Zároveň se nedomnívá, že by s MPO komunikoval nedostatečně. Podle něj naopak ministerstvo například v posledních dnech nečekaně měnilo některé dříve dohodnuté plány. Ke svému odvolání řekl, že žádnou trpkost necítí, osobně však s ním o tom nikdo nehovořil a dozvěděl se o něm až z médií.

V případě současného postupu při přípravě nového jaderného bloku v Dukovanech nesouhlasí s tím, aby uchazeči nyní dostávali celou poptávkovou dokumentaci. Podle něj to není při jejich bezpečnostním prověření potřeba. Zároveň apeluje na to, aby zájemci měli minimálně 12 měsíců na zpracování své nabídky. Aktuální postup vlády je podle něj v podstatě vyhlášením tendru, i když bez formálního dokončení.

"Současný personální stav, který je v rámci přípravy nového jaderného bloku, je s ohledem na chybějící bezpečnostní prověrky komplikovaný ve smyslu určité komunikace. Prokázalo se, že bez bezpečnostní prověrky je velmi složitá příprava jakéhokoli dokumentu," řekl Havlíček.

Agenda zmocněnce se tak v posledních dnech začala převádět pod úřad ministerstva průmyslu. "Současně připravujeme vytvoření sekce, která bude mít svého náměstka a bude odpovědná za přípravu jádra," poznamenal ministr. Do té doby povede tým Ehler, který podle Havlíčka v posledních měsících do určité míry suploval Mílovu práci.

Další postup ohledně stavby nového dukovanského bloku dnes probírala Bezpečnostní rada státu a následně vláda. Z vyjádření ministerstva průmyslu minulý týden vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. To vyvolalo kritiku opozice.

Podle Respektu a Aktuálně.cz záměr kritizoval i Míl. V dopise Bezpečnostní radě státu, na jejíž dnešní jednání nebyl pozván, mimo jiné varoval před tím, aby stát posílal zájemcům zadávací dokumentaci. Podle dřívějších jednání se podle Míla nepočítalo ani s rozesíláním bezpečnostního dotazníku. Ke zvážení by podle něj bylo projekt pozastavit a vrátit se k němu po volbách.

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice. Vláda to dnes vzala na vědomí.

Část opozice spojuje Mílovo odvolání s oslovením Rosatomu v tendru

Část opozice spojuje dnešní odvolání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla s tím, že Česko plánuje oslovit v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany i ruský Rosatom. Míl to kritizoval. Politici z řad ODS, TOP 09, KDU-ČSL či Pirátů dnes rozhodnutí kabinetu komentovali na twitteru či v tiskové zprávě.

Opozice minulý týden kritizovala, že Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, ale zůstat by měl mezi uchazeči ruský Rosatom. Podle Respektu a Aktuálně.cz záměr kritizoval i Míl.

"Náhlé odvolání J. Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj hazarduje s bezpečností České republiky. Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury rozhodnutí může i ohrozit dostavbu Dukovan.

Náhlé odvolání J.Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku v době, kdy ministr Havlíček usiluje o přizvání ruského Rosatomu do tendru na dostavbu Dukovan, je podezřelé a nedůvěryhodné. Babišova vláda hazarduje s bezpečností ČR, to musí podzimní volby ukončit!

— Petr Fiala (@P_Fiala) March 29, 2021

"Jaroslav Míl v roli vládního zmocněnce hrál roli kvalifikované opozice vůči zájmům ČEZ, který si vodí Karla Havlíčka. Byl proto velmi nepohodlný," poznamenal pirátský poslanec Jan Lipavský. "Pan Havlíček odvoláním vládního zmocněnce pro jádro Míla potvrdil, že jeho cílem je umést cestu Rosatomu. Odvolání je na místě. Ale jeho. Ohrožuje bezpečnost naší země," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Klasická personální politika premiéra Andreje Babiše (ANO)! Když je někdo odborník, nikoli jen loutka vlády, a začne říkat své odborné názory, stane se časem nepohodlným. Premiér tyto lidi odstraňuje," napsal na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy o Dukovanech, tendr na nový blok má začít v prosinci

Stát a energetická společnost ČEZ dnes uzavřely připravované smlouvy k plánovanému novému bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024.

Více souvisejících

Jaroslav Míl (vládní zmocněnec) Vláda ČR Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

22. června 2024 21:55

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

22. června 2024 20:28

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy