Vláda nominovala na post eurokomisaře ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu. Premiér Petr Fiala uvedl, že volba Síkelu představuje šanci získat pro Česko významné portfolio. Podle Fialy je Síkela relevantním kandidátem díky svým zkušenostem ze soukromého i veřejného sektoru, uvedl po středečním jednání vlády.
"Vláda rozhodla jednomyslně. Snažíme se získat silné portfolio s reálnými pravomocemi pro českého komisaře a věříme, že Josef Síkela je správnou volbou, která toto může dosáhnout," prohlásil Fiala.
Fiala dále zdůraznil, že Síkela má rozsáhlé zkušenosti v mezinárodním prostředí a během českého předsednictví v Radě EU prokázal schopnost řešit problémy i na evropské úrovni, zvláště v době, kdy EU čelila důsledkům ruské agrese na Ukrajině.
Premiér nechtěl konkrétně uvádět, jaké portfolio by Česko chtělo, ale naznačil, že cílí na ekonomické oblasti, což by pro zemi bylo vhodné. "Myslím si, že máme dobré šance," dodal Fiala.
Síkela poděkoval vládním kolegům za důvěru a uvedl, že je pro něj velkou ctí být nominován. Zdůraznil, že Evropská komise bude mít v příštích letech zásadní vliv na vývoj celého kontinentu a že Česko si v Evropě vybudovalo pozici důvěryhodného partnera, což by mělo vést k získání odpovídajícího portfolia v nové komisi.
Vedle Síkely byly v úvaze i další kandidáti: ekonomka a europoslankyně Danuše Nerudová, kterou navrhlo hnutí STAN, a bývalý europoslanec Marcel Kolaja, nominovaný Piráty. Diskutovalo se i o dalších kandidátech z diplomatických kruhů.
Fiala očekává, že evropský parlament bude o nové komisi hlasovat v druhé polovině října, aby mohla začít fungovat od listopadu.
Související
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 47 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
před 2 hodinami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 3 hodinami
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 4 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 4 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 5 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 6 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 7 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 8 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 9 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 10 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 11 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 11 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 12 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 13 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 14 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
Opoziční venezuelská vůdkyně Maria Corina Machadová, nositelka Nobelovy ceny za mír, podnikla odvážnou třídenní cestu v přestrojení, aby dorazila na ceremonii do Norska. S pomocí paruky a převleku se jí podařilo proklouznout přes 10 vojenských kontrolních stanovišť ve Venezuele. Po moři přeplula Karibské moře v rybářské lodi, odkud byla následně eskortována do Osla letadlem zajištěným americkou stranou.
Zdroj: Libor Novák