Vláda schválila definici domácího násilí a ustavila koordinátora strategické komunikace státu

Součástí občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů by se měla stát právní definice domácího násilí. Příslušný návrh novely schválila vláda na středeční schůzi. Zabývala se také programem obnovy pevnostních měst Terezína a Josefova a zřídila funkci vládního koordinátora strategické komunikace státu, do které jmenovala Otakara Foltýna.

Vláda schválila návrh novely občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů, kterým chce do české legislativy zapracovat jednoznačnou právní definici domácího násilí. Uzákonění definice umožní všem relevantním aktérům posuzovat tyto případy jednotně a domácí násilí efektivně potírat a pomáhat jeho obětem. Zároveň návrh obsahuje i další právní konsekvence prokázaného domácího násilí. Soudy budou mít například povinnost tuto skutečnost zohlednit při vypořádání společného jmění manželů a také jako kritérium, k němuž bude přihlíženo při úpravě poměrů k nezletilému dítěti. Vláda chce také rozšířit zákaz mediace na případy, kdy je jednání agresora předmětem šetření a postupu orgánů činných v trestním řízení nebo je řešeno jeho obvinění z přestupku. 

Kabinet se vrátil k problematice záchrany pevnostních měst Josefov a Terezín. Tyto významné historické památky, které jsou z urbanistického a architektonického hlediska unikátní nejen v Česku, ale i v evropském kontextu, se kvůli dlouholetému chátrání nacházejí ve velmi špatném stavu. Vláda proto odsouhlasila podmínky programu Ministerstva pro místní rozvoj, jehož cílem je zastavit další chátrání a naopak pomoci pevnostní města dále rozvíjet prostřednictvím nalezení jejich nového využití. Program je koncipován na deset let a stát do něj vloží celkem 1,2 miliardy korun.

Vláda rozhodla rovněž o vytvoření funkce vládního koordinátora strategické komunikace státu při Úřadu vlády ČR a schválila jeho statut. Současně do funkce s účinností od 30. května 2024 jmenovala plukovníka generálního štábu Otakara Foltýna, který v minulosti působil mimo jiné ve funkci náčelníka Vojenské policie a má za sebou i několik zahraničních misí. V současné době je zástupcem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Úkolem vládního koordinátora bude mimo jiné předcházet nepřátelským vlivovým operacím směřujícím k destabilizaci státu, budovat důvěru v demokracii a podporovat součinnost občanů s veřejnými politikami v oblastech, jako jsou bezpečnost nebo ukotvení ČR v EU a NATO.

Vláda se zabývala rovněž plněním legislativních závazků, které má Česká republika vůči evropským předpisům. Situace s implementací evropských norem do českého práva se za vlády Petra Fialy dramaticky zlepšila. Zatímco po minulé vládě zůstalo 36 včas netransponovaných směrnic, na konci letošního prvního čtvrtletí jich zbývalo už jen šest. I díky tomu se Česko zásadně zlepšilo v hodnocení Evropské komise – tzv. Single Market Scoreboardu a posunulo se mezi země, které plní své závazky vůči EU.

Související

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 
Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

Více souvisejících

Vláda ČR domácí násilí občanský zákoník Otakar Foltýn

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 50 minutami

před 53 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

Snahy o zastavení změn počasí stagnují. Klima se dál zhoršuje, peníze na vyřešení situace ale nejsou

Organizátoři letošního klimatického summitu COP29, který se uskuteční v Ázerbájdžánu, vyzvali vlády účastnických zemí k urychlenému dosažení kompromisů ohledně financování boje proti klimatickým změnám v chudších zemích. Jednání o tomto klíčovém tématu stagnují, a to jen několik měsíců před listopadovým summitem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy