Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu na příští rok, počítá se schodkem 235 miliard

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes oznámil, že vláda schválila předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2024, který předpokládá schodek ve výši 235 miliard korun. Předpokládané příjmy by měly dosáhnout 1,899 bilionu korun a výdaje by se měly vyšplhat na 2,134 bilionu korun. Tuto informaci zveřejnili na tiskové konferenci po jednání vlády.

Premiér Petr Fiala (ODS) doplnil, že předběžná výše schodku není konečná a pohybovat se bude mezi dnes schválenými 235 miliardami korun a 270 miliardami korun, které vláda stanovila minulý týden jako maximální limit pro výši deficitu.

Stanjura také upozornil, že předložené příjmy a výdaje se ještě budou měnit na základě srpnové makroekonomické prognózy ministerstva financí. Podle něj se bude vést politická debata o konkrétní podobě rozpočtu. Vláda plánuje schválit konečný rozpočet do konce září.

"Jedná se o předběžné návrhy příjmů a výdajů jednotlivých oblastí, jednání teprve začnou," uvedl Stanjura o schváleném materiálu. Úředníci budou nyní dále pracovat na představených mantinelech podle rozpočtových oblastí, na jejichž základě budou ekonomičtí náměstci jednotlivých ministerstev a poté samotní ministři jednat o konečném tvaru rozpočtu.

Fiala zdůraznil, že jednotliví ministři nebudou jednotlivě vyjednávat o financích pro své oblasti na ministerstvu financí, ale vláda bude jednat o podobě rozpočtu jako tým. Podle něj taková debata přispívá k odpovědnému chování všech ministrů.
 

Související

Petr Macinka

Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) zveřejnil esemesku od prezidenta Petra Pavla, která mu přišla, když se řešilo případné jmenování poslance Filipa Turka (Motoristé) ministrem. Podle Macinky ze zprávy jasně nevyplývá, že Pavel nehodlá jmenovat Turka členem vlády za žádných okolností. 

Více souvisejících

Vláda ČR státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy