Vláda schválila změny v zákoníku práce, které odpovídají požadavkům protestujících lékařů. Ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka představili úpravy, které budou předloženy Sněmovně jako poslanecký návrh a plánují jej projednat ve zrychleném režimu. Senát má návrh projednat v prosinci, a pokud bude schválen, měl by platit od ledna.
V rámci těchto změn vláda navrhuje, aby lékaři mohli zůstat na pracovišti 24 hodin s standardními přestávkami, což by zahrnovalo kombinaci směn a přesčasů. Po uplynutí 24 hodin by však měli mít nárok na den volna. Tato změna reaguje na potřeby zdravotníků a má poskytnout flexibilitu při organizaci pracovní doby.
Vláda dnes také schválila strategii digitalizace do roku 2030, která si klade za cíl posílit digitální gramotnost občanů, rozšířit infrastrukturu, podpořit digitální transformaci firem a zvýšit dostupnost státních služeb prostřednictvím internetu. Informaci novinářům poskytl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ze strany Piráti.
Strategie vychází z evropského rámce a sleduje unijní cíle pro dosažení digitální transformace ekonomiky. Pravidelná evaluace ze strany Evropské komise umožní hodnocení české strategie a poskytování doporučení pro případné úpravy, jak je běžné i u strategií ostatních členských zemí EU.
Implementace této strategie by měla přispět k celkovému rozvoji digitální sféry v České republice a zajistit, že občané budou lépe vybaveni pro využívání moderních technologií. Zároveň se očekává, že digitální transformace firem a rozvoj infrastruktury povedou k dalšímu ekonomickému růstu. Vláda tímto krokem reaguje na současné trendy v oblasti digitalizace a snaží se připravit Českou republiku na budoucnost digitálního věku.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 2 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 3 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 5 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 6 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 7 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 8 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 9 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 9 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 10 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 11 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 11 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 12 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 13 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 13 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 14 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák