Česko po devíti letech eviduje případ vztekliny, která byla prokázána testy u netopýra odchyceného v Ostravě. Pracovník odchytové služby musel podstoupit očkování, protože ho zvíře pokousalo. Podrobnější informace má mít Státní veterinární správa ve čtvrtek.
Na případ upozornila TV Nova. Netopýra ve špatném stavu našli lidé v centru Ostravy a chtěli mu pomoci, takže zavolali odborníka. "Netopýr pokousal zoologa, který ho tam chtěl chytit," popsal televizi ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle Výborného nicméně nehrozí, že by Česko přišlo o status země bez vztekliny.
Testy ji přitom u následně utraceného netopýra večerního potvrdily. Vzorek nejprve zkoumali vědci v Olomouci, kteří ho poté poslali na Státní veterinární ústav do Prahy. Další výsledky mají být dnes. Konkrétně by mělo být určeno, o který ze šesti známých kmenů vztekliny se jedná.
Pokousaný zoolog již podstoupil preventivní očkování, uvedla Nova. Vzteklina se dosud v Česku prokázala u tří ze 26 druhů netopýrů, konkrétně u pobřežního, hvízdavého a večerního. Poslední prokázaný případ nemoci u netopýrů se datuje do roku 2015.
Vzteklina je akutní nakažlivé virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů včetně lidí. Virus vztekliny se přenáší slinami, tedy v praxi nejčastěji pokousáním. Nemoc se projevuje změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, parézami a paralýzami. Jakmile nemoc propukne, končí vždy smrtelně.
V tehdejším Československu bylo v roce 1953 zavedeno povinné očkování domácích psů. Mezi lety 1989 až 2009 probíhala dvakrát ročně i vakcinace lišek. Poslední případ vztekliny u lišek byl zaznamenán v dubnu 2002. O dva roky později bylo Česko prohlášeno za zemi vztekliny prostou.
16. prosince 2025 16:17
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Související
Izraelci tvrdí, že za prvopočátkem pandemie covidu-19 nestojí netopýři
Vlétl vám do bytu netopýr? Experti radí, jak postupovat
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
před 1 hodinou
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
před 2 hodinami
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
před 2 hodinami
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
před 3 hodinami
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
před 4 hodinami
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
před 5 hodinami
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
před 6 hodinami
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
před 7 hodinami
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
před 8 hodinami
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
před 9 hodinami
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
před 10 hodinami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 12 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 13 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 14 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění.
Zdroj: Lucie Podzimková