Žádostí o předčasný důchod je už nyní více než za celý loňský rok

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) do poloviny letošního září zaevidovala přes 86 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod, což je více než v loňském i předloňském roce. 

Úřad na webu připomněl, že v roce 2021 bylo za všech dvanáct měsíců podáno 30 006 žádostí a o rok později pak 80 653 žádostí. Do letošního 15. září je evidováno 86 425 žádostí. Za první polovinu září dorazilo 4137 žádostí. Podle správy jde o znatelný pokles oproti předchozím měsícům, lze tedy usuzovat, že se situace začíná stabilizovat. 

"Je možné, že se budu opakovat, ale toto období je a bylo pro zaměstnance České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení velmi náročné a já si velmi vážím toho, jak k celé nelehké situaci přistoupili zodpovědně a díky jejich pracovnímu nasazení se nám daří vše stabilizovat. Od počátku roku 2023 bylo oproti předchozímu období roku 2022 zpracováno o 31 % žádostí více," uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Správa připomněla, že na konci loňského roku došlo vlivem ekonomických událostí ke zcela výjimečné situaci, kdy odchod do předčasného starobního důchodu mohl znamenat i výraznou finanční výhodu oproti odchodu do důchodu v letošním roce. Z tohoto důvodu velká část žádostí o předčasný starobní důchod, které byly sepisovány v letošním roce, byla pouhou realizací záměru požádat o důchod v loňském roce.

Od října 2023 začínají platit nová, přísnější pravidla pro odchod do předčasného starobního důchodu. S blížícím se termínem zpřísnění se zvýšil počet nových žádostí o předčasný důchod. 

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek reagoval na protestní hladovku. Vymezil se proti tvrzení, že se situace disidentů neřešila

Na protestní hladovku Jiřího Gruntoráda kvůli nízkým důchodům disidentů reagoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Bývalý politik připomněl, že situaci se snažila řešit už vláda, ve které zasedal. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí rozhodl, že v jednom konkrétním případě přizná průměrný starobní důchod.

Více souvisejících

důchody důchodci, senioři čssz

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy