Praha - Více než 60 procent pacientů trpící roztroušenou sklerózou může při využití biologické léčby stále pracovat. V invalidním důchodu je 33 procent. Vyplývá to z nejnovějších dat celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), který od roku 2013 provozuje nadační fond Impuls.
Podle statistik až 80 procent neléčených pacientů ztrácí do deseti let schopnost pracovat. Data z celostátního registru chtějí lékaři využít při vyjednání se zdravotními pojišťovnami o prospěšnosti úhrad biologické léčby i pro další pacienty. Nyní se v Česku léčí biologickými léky mezi 7000 až 8000 pacientů. Další asi 2000 by ji podle Havrdové potřebovaly.
V registru je zapsáno 4715 pacientů s touto nemocí. Další se budou zapisovat, například ti, kteří se léčí v centrech v Brně a Olomouci. Registr poprvé zmapuje počty léčených, terapii i její výsledky. V plánu je provázat získané informace s registry jinde v Evropě i na světě.
Podle registru pracuje na plný úvazek 2327 sledovaných pacientů, na částečný 594. Žádné sociální dávky nepobírá 46,1 procenta pacientů. "Dříve se léky nasazovaly až po letech nemoci, když už byla plně rozvinuta. Nyní jsme schopni u vybraných pacientů začít léčit nejdéle do roka od stanovení diagnózy, a zastavit tak onemocnění včas," uvedla lékařka pražského centra Dana Horáková.
Roztroušená skleróza ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše vzájemně mezi sebou komunikovat. Nervové buňky spolu komunikují prostřednictvím vysílání nervových vzruchů přes neuronové výběžky axony, které jsou obaleny myelinem. Při skleróze napadá imunitní systém myelin a poškozuje jej.
Související
Roztroušenou sklerózou trpí v Česku asi 20 tisíc lidí
Lidé nepřiznají roztroušenou sklerózu, aby nepřišli o práci
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
před 1 hodinou
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
před 1 hodinou
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
před 2 hodinami
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
před 3 hodinami
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
před 3 hodinami
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
před 4 hodinami
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
před 5 hodinami
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
před 6 hodinami
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
před 6 hodinami
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
před 7 hodinami
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
před 8 hodinami
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
před 9 hodinami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 10 hodinami
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 11 hodinami
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 11 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 12 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 13 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 14 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 15 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
V nadcházejícím týdnu nás čeká proměnlivé počasí s postupným oteplováním. Zatímco pondělí přinese na většinu území spíše mírnější teploty a na východě i vydatnější srážky, v dalších dnech se rtuť teploměru vyšplhá k příjemnějším jarním hodnotám.
Zdroj: Libor Novák