Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s okamžitou platností odvolal z funkce ředitele fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu.
„Práce pana profesora Prymuly jsem si vždy vážil a považuji ho za skvělého odborníka v oboru vakcionologie. Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné," uvedl Němeček.
Hlavním důvodem odvolání profesora Prymuly je skutečnost, že v pozici ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera. Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed s. r. o., došlo k flagrantnímu střetu zájmů, informuje mzcr.cz.
Ministerstvo zdravotnictví v nejbližším termínu vyšle do FN Hradec Králové hloubkovou kontrolu.
Prymula dnes ČTK řekl, že za odvoláním je jeho osobní spor s ministrem Němečkem. "Určitě se budu bránit právní cestou, samozřejmě. S argumenty ministerstva nesouhlasím. Já tam nevidím skutečně konflikt zájmů, to jsou věci, které se nedotýkají fakultní nemocnice," řekl Prymula. Dodal, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, nemocnice nakoupila za asi 48.000 korun. "To je úplně směšná částka," řekl Prymula.
Firmu Biovomed založila vkladem 200.000 korun 12. listopadu 2013 tehdy čtyřiadvacetiletá Karolína Prymulová. Jako jediný vlastník firmy se stala i jednatelkou společnosti, vyplývá z dokumentů uložených ve Sbírce listin. Prokuristou firmy se při jejím založení stal Roman Prymula. Letos 8. června jej Prymulová z funkce prokuristy odvolala.
Biovomed v roce 2014, tedy v prvním uceleném roce své existence, vytvořila při výkonech 41,7 milionu korun čistý zisk 6,5 milionu korun. Firma v roce 2014 měla dva zaměstnance, náklad na jejich odměny firma měla 3,5 milionu korun. Hodnota aktiv společnosti činila ke konci roku 2014 celkem 33 milionů korun, firma hospodařila bez bankovních úvěrů. Účetní závěrku za loňský rok firma do Sbírky listin zatím nezaložila.
Jméno Romana Prymuly figuruje i ve hradeckém spolku BIOVOMED - Sdružení na podporu výzkumu a vývoje. Spolek vznikl v roce 2005. Prymula jej vedl jako předseda výkonného výboru. Loni v srpnu členové spolku na základě Prymulova návrhu rozhodli o vstupu spolku do dobrovolné likvidace. Členkou spolku je i Karolína Prymulová. Finanční výkazy spolku nejsou ve Sbírce listin založeny.
13. ledna 2026 11:03
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Související
Černý kašel se šíří ve velkém. Prymula nevidí problém jen v poklesu proočkovanosti
Roman Prymula okomentoval rostoucí počty nakažených covidem. Šíří se subvarianty omikronu
Roman Prymula (epidemiolog) , Svatopluk Němeček , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 49 minutami
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 1 hodinou
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 2 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 3 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 4 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 5 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 6 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 7 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 8 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 8 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 9 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 10 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 11 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu kontroverze návrhem, že jeho nově založená „Rada míru“ by v budoucnu mohla nahradit Organizaci spojených národů. Původně měl tento orgán sloužit pouze k dohledu nad rekonstrukcí Pásma Gazy, ale podle návrhu stanov, který získala CNN, jsou ambice rady mnohem širší. Trump kritizoval OSN s tím, že organizace nikdy nenaplnila svůj potenciál a nebyla schopna vyřešit konflikty, které on sám urovnal bez její pomoci.
Zdroj: Libor Novák