Ostrava - Podle prvních výsledků auditů ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) nebyly za minulého vedení, kdy nemocnici řídil někdejší sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, všechny postupy zcela v pořádku. Vyloučeno ani není, že by na základě těchto zjištění mohla nemocnice podat trestní oznámení. Novinářům to po své dnešní návštěvě FNO řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Němečkovo vyjádření ČTK zjišťuje.
"Některé dílčí závěry jsou z mého pohledu značně závažné a je třeba, aby byly řádně prošetřeny, řádně zauditovány a případně prošetřeny i orgány činnými v trestním řízení, pokud je tam podezření na nějaké vyvádění veřejných prostředků," uvedl Vojtěch. Podle něj toto bude jeden z hlavních úkolů nového ředitele, kterým dnes jmenoval Evžena Machytku, jenž byl vedením nemocnice dočasně pověřen už po únorovém odvolání Němečka.
Audity by podle ministra mohly být dokončeny v červnu. Vojtěch uvedl, že v nemocnici je problém s laboratorními službami, kdy v soukromé laboratoři CGB působí někteří lékaři, kteří jsou zároveň zaměstnanci FNO. "Jsou v orgánech soukromé laboratoře, která provádí výkony pro nemocnici. Bavíme se podle všeho o finančním objemu v řádu desítek milionů korun, ale to se právě teď bude zpřesňovat. Toto samozřejmě z mého pohledu je těžko akceptovatelné," řekl Vojtěch, který to považuje za významný střet zájmů. Podle něj není možné, aby lékaři, kteří jsou zaměstnanci nemocnice a rozhodují o tom, jaké vzorky budou poslány na vyšetření, zároveň byli vlastníky laboratoře.
Podle Machytky jsou vyšetření hrazena od zdravotních pojišťoven přímo laboratoři. "Otázkou šetření auditu je, které z těchto prací mohla dělat sama (nemocnice) a které třeba nedělala, protože je cíleně nerozvíjela. Když bychom se srovnali s jinými fakultními nemocnicemi, tak není běžné, aby v tak velkém objemu se posílaly ty práce do soukromých laboratoří," řekl Machytka.
"Pak co bylo zaznamenáno a je to také na pováženou, že zde byli zaměstnáváni různí lidé na různé částečné úvazky, kteří podle všeho nemají žádnou evidenci, že by tady kdy pracovali," řekl ministr. Podle něj brali peníze, ale vůbec není jasné, zda pro nemocnici odvedli nějakou práci. "Můžeme to nazvat mrtvé duše," řekl Vojtěch. Dále poukazoval na to, že v některých lékových skupinách nemocnice oproti jiným nesjednávala slevy. "Nemocnice standardně tyto bonusy vyjednávají a zde v nemocnici na určité léky vyjednávány nebyly, byl dokonce zákaz ty bonusy vyjednávat. Je otázkou tedy, zda ty bonusy třeba nebyly vyjednávány někde bokem. To se musí prověřit," uvedl Vojtěch.
Za nestandardní považuje skutečnost, že když odvolal ředitele Němečka, což učinil dopoledne, tak stejný den odpoledne bývalý náměstek pro IT Petr Böhm podepsal bez vědomí vedení a bez projednání s právním odborem nemocnice smlouvu na nový IT systém za 70 milionů korun. "Už to samo o sobě je na pováženou a působí to velmi podezřele a velmi účelově."
Související
Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko
Ve FN Ostrava se začalo očkovat proti koronaviru, vakcína dorazila v noci
FN Ostrava , Adam Vojtěch (ANO) , Evžen Machytka (FN Ostrava) , Zdravotnictví , Svatopluk Němeček
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub