Praha - Vláda v demisi dnes souhlasila s poskytnutím miliardové půjčky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát. Bezúročná půjčka od státu má zajistit, aby VZP měla ještě do konce roku na platby za lékařskou péči. Vláda už před třemi týdny pro VZP schválila půjčku 700 milionů korun. VZP žádala dvě a půl miliardy, které jí ke konci roku budou chybět.
Vláda už schválila zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. Zdravotnictví tak letos dostane navíc 800 milionů na pojistném a příští rok více o 4,7 miliardy. Celkem by zdravotní pojišťovny měly mít příští rok na péči 235 miliard, o 10 miliard víc než letos.
VZP původně žádala dvě a půl miliardy, které jí ke konci roku budou chybět. Vláda proto od listopadu schválila zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané o 400 milionů korun měsíčně. Zdravotnictví díky tomu letos dostane na pojistném o 800 milionů navíc. Holcát už dříve uvedl, že navýšení peněz pro zdravotnictví dosáhl jako první ministr po řadě let, jeho předchůdci Leoši Hegerovi (TOP 09) vláda opakované návrhy na zvýšení odvodů státu vždy odmítla.
Podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů ale navýšení nepokryje propad systému. Zdravotnictví přišlo s růstem DPH o šest miliard a o stejnou částku dostaly nemocnice méně kvůli omezující úhradové vyhlášce.
Dluhy nemocnic jsou enormní
Liberecký Kraj je zakladatelem dvou nemocnic v Libereckém kraji - Krajské nemocnice Liberec, a. s. a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a. s.. Krajská nemocnice Liberec (KNL) vykazuje aktuálně ztrátu cca 70 mil. Kč, předpokládaná ztráta Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa (NsP) v tomto roce bude zhruba 31 mil. Kč.
Finanční situace nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem je kvůli podfinancování ze strany zdravotních pojišťoven, nárůstu cen komodit a navýšení DPH neutěšená. Za osm měsíců roku 2013 dosáhly ztráty nemocnic částky 60 milionů korun.
Finanční situace Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary, Nemocnice Cheb) ale i dalších zdravotnických zařízení v Karlovarském kraji je velmi komplikovaná, odráží se v ní především problematicky nastavená úhradová vyhláška, tedy nedostatečné platby za výkony, a zvýšení snížené sazby DPH, čili vysoké náklady na zdravotnický materiál, píše tribune.cz.
Karlovarský kraj musel přistoupit k mimořádnému opatření a suplovat roli státu v tom, že finančně Karlovarské krajské nemocnici vypomohl navýšením základního jmění – úpisem akcií ve výši 32 milionů korun, aby KKN mohla splácet své závazky a být důvěryhodným partnerem pro spolupracující dodavatele.
Související
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
Norsko s napětím sleduje vývoj zdravotního stavu korunní princezny Mette-Marit, která v červnu podstoupila vážnou operaci, konkrétně transplantaci plic. Nejnovější informace o jejím případu prozradil jeden ze členů královské rodiny.
Zdroj: Lucie Podzimková