Hradec Králové - Nemocnice Havlíčkův Brod nemusí zaplatit 8,8 milionu korun, které po ni požadovali pozůstalí po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky. O zamítnutí žaloby rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, soudce Jan Fifka ji označil za nedůvodnou. Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli, soud ho za to odsoudil na doživotí.
Soud rozhodl, že nemocnice v Havlíčkově Brodě nemusí zaplatit 8,8 milionu korun odškodného pozůstalým po oběti heparinového vraha. Podle soudce Jana Fifky se jednalo o takzvaný exces z povinností zaměstnance, za který nemocnice jako zaměstnavatel nenese odpovědnost. Právní zástupci žalobců dnes řekli, že se s největší pravděpodobností proti verdiktu odvolají.
"Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost, z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází k zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření," řekl Fifka. Stejně jako královéhradecký rozhodly v minulosti i ostatní soudy, které projednávaly podobné žaloby podané na havlíčkobrodskou nemocnici pozůstalými dalších obětí Zelenky.
Soud dnes rozhodoval o původně podané žalobě, která byla postavená na tvrzení, že se nemocnice dopustila organizačních chyb a zanedbala své povinnosti. Později ji žalobci doplnili o zanedbání péče, změnu žaloby však soud již dřívějším rozhodnutím nepřipustil. Soud dnes také uložil žalobcům uhradit náklady řízení, konkrétní částku soud určí až v písemném vyhodnocení rozsudku.
Právní zástupce havlíčkobrodské nemocnice Jan Mach dnes novinářům řekl, že s rozsudkem souhlasí. "Je to několikátý úplně stejný rozsudek, který konstatuje, že nemocnice neporušila žádnou svoji právní povinnost a není důvod, aby hradila nemajetkovou újmu v penězích," řekl Mach.
Zástupci žalobců dnes u soudu požadovali vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda bylo možné příčinu krvácení u pacientů odhalit dříve a zda byl postup nemocnice v pořádku. Soudce Fifka však uvedl, že dosavadní průběh dokazování považuje za dostatečný.
Právní zástupci žalobců v žalobě tvrdili, že nemocnice mohla při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení smrti pacienta předejít. V doplnění žaloby právní zástupci uvedli, že nemocnice měla po zjištění hematomu u pacienta zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice však výhrady odmítala.
Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.
Soudy již v minulosti v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenka nedostanou od nemocnice odškodnění. Například na podzim roku 2012 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí. Podle soudů havlíčkobrodská nemocnice nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
před 1 hodinou
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
před 2 hodinami
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
před 3 hodinami
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
před 4 hodinami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 5 hodinami
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 6 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 7 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 7 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 8 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 9 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 9 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 10 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 11 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 13 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
Stejně jako loni, tak i letos nese trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže Ligy mistrů jméno klubu Paris Saint Germain. Tento francouzský hegemon opět potvrdil, že patří k nejlepším mužstvům starého kontinentu. Zatímco v minulé sezóně si ve finále poradil s Interem Milán, tentokrát byl jeho finálovým soupeřem londýnský Arsenal. Ten se do finále Ligy mistrů podíval poprvé po 20 letech a doufal tak, že tentokrát se mu tuto trofej, která mu chybí do sbírky. Jakkoli dobře začali, stejně jako před dvaceti lety svůj náskok postupem času ztratili, tentokrát tedy až na penalty s Paris Saint Germain prohráli a nenavázali tak na svůj nedávný triumf v anglické Premier League.
Zdroj: David Holub