Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které v dubnu podali brněnští právníci David a Vendula Zahumenští na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu kvůli opatřením proti koronaviru. Žalobci dospěli k názoru, že politici nejsou v této souvislosti podezřelí z žádného trestného činu.
Zahumenští v oznámení podezírali čtveřici například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení.
"Podání manželů Zahumenských bylo vyhodnoceno jako nedůvodné a bez jakéhokoliv opatření založeno," sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Státní zastupitelství podle něj podobně naložilo i s dalšími trestními oznámeními na postup vlády při zavádění opatření proti šíření koronaviru. Policie pod dozorem obvodního státního zastupitelství neprověřuje žádné z těchto podání, dodal.
V Praze 1 skončilo podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nejvíce trestních oznámení, které kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru podali lidé v hlavním městě. Na různá státní zastupitelství jich dorazily desítky.
Zahumenští ve svém oznámení požadovali, aby policie prošetřila "pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni". Rozhodnutí vlády byla podle právníků nahodilá, vzájemně si odporovala a některá šla proti zájmům obyvatel.
Advokáti vyčítali vládě například to, že nepostupovala v souladu s pandemickým plánem a nereagovala na vyhlašované pandemické fáze WHO. Tvrdili, že byl v Česku ohrožen přístup obyvatelstva ke zdravotní péči a že vláda nezajistila zdravotnické prostředky, které následně nakoupila nehospodárně. Kritizovali dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také "snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření".
Zahumenští podali spolu či jednotlivě kvůli opatřením proti koronaviru i několik žalob. Právnička se například neúspěšně domáhala zrušení vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu. Soud také zamítl její žalobu, podle které opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhlo do jejích práv. V polovině června pak podal Zahumenský žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Tvrdí, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zasáhla do práv jeho manželky Venduly některými svými výroky v médiích.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Andrej Babiš , Adam Vojtěch (ANO) , Roman Prymula (epidemiolog) , Jan Hamáček , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 1 hodinou
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 2 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 3 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 5 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 6 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 11 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
Internetový infrastrukturní gigant Cloudflare dnes ráno čelil technickým problémům, které vyřadily z provozu celou řadu globálních webových stránek a platforem. Společnost krátce po 9. hodině britského času oznámila, že "vyšetřuje problémy s Cloudflare Dashboard a souvisejícími API".
Zdroj: Libor Novák