Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat plošně. Může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. "Není to lék, který by se měl rozdat všem, určitě ne," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Blatný uvedl, že sám by si jej nevzal. Varoval také předtím, aby si lidé pořizovali veterinární formu přípravku, která může být pro člověka velmi škodlivá.

"Já bych si ivermektin nezval, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ´off label´. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem," uvedl ministr. Blatný připomněl nutnost klinických studií při zavádění nových léků, podle něj si tuto nutnost zřejmě neuvědomil ani premiér Andrej Babiš (ANO), když o možném používání ivermektinu mluvil.

Premiér dnes ve svém internetovém pořadu Čau lidi ivermektin doporučoval distribuovat praktickým lékařům. "Máme tady lék, který je velice levný, jsou na něj pozitivní ohlasy, byl použitý proti covidu na mnoha místech ve světě, nemá nežádoucí účinky, tak proč bychom ho nemohli dát do ambulantní léčby?" tázal se. "Doufám, že i primář (brněnské nemocnice u sv. Anny Michal) Rezek vysvětlí veřejnosti svůj názor na studie, které teď úplně náhodou vyšly a náhodou i některé firmy anoncovaly, že mají nové léky proti covidu. O to více, že naši praktici dnes nemají lidem prakticky co nabídnout," uvedl premiér.

Rezek v médiích v pátek komentoval závěry studie kolumbijských vědců, jíž se účastnilo 476 pacientů s pozitivním testem na covid-19, z nichž polovina dostávala ivermektin a polovina placebo. Mezi dospělými s mírným průběhem podávání ivermektinu ve srovnání s placebem podle autorů studie výrazněji nesnížilo dobu potřebnou k překonání symptomů a závěry experimentu nepodporují použití ivermektinu k léčbě mírného průběhu nemoci covid-19. Podle Rezka však studie nedokazuje nic o účinnosti léku, protože se jí zúčastnili mladí zdraví lidé, kterým v době zahájení léčby "prakticky nic moc nebylo". Závěry studie tedy podle něj není možné vykládat tak, že lék je v boji s nemocí covid-19 neúčinný.

Ivermektin je přípravek proti parazitům, který se používá převážně u zvířat. V ČR není registrovaný. Část lékařských kruhů uvádí, že ivermektin pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. Nemocnice u svaté Anny v Brně v uplynulém týdnu dostala 10.000 balení. Už od listopadu lék vyzkoušela na 30 zhruba pacientech ve vážném stavu s covidem-19.

Blatný již v minulosti vhodnost podání tohoto léku zpochybnil. Lék vzbuzuje kontroverze i mezi odborníky ve světě. Důkazy, které by jeho účinnost potvrzovaly, jsou totiž zatím jen nedostatečné, a nejnovější vědecká studie dokonce dospěla k závěru, že ivermektin zotavení lidí s mírnými příznaky covidu nijak neurychluje. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.

Blatný uvedl, že rezignace na nutnost klinických studií by se vymstila všem - je to případ jakékoli experimentální léčby. "SÚKL řekl, že (ivermektin) neškodí, ale nevydal ho na léčbu. Nejsou studie, že by pomáhal," uvedl dnes.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně už koncem února prostřednictvím mluvčí Dany Lipovské uvedla, že ivermektin použila od loňského listopadu u 30 lidí s covidem, u kterých se stav po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů. Počátkem března nemocnice obdržela 10.000 balení invermektinu, který jen za první dva dny rozeslala mezi dalších asi 60 nemocnic v zemi.

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný léky Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy