Blatný o Babišově kritice hygieny ví. Rozhodnutí nepadlo

Ministr Blatný (za ANO) ví o premiérově kritice fungování hygienické služby. Žádné personální rozhodnutí podle něj zatím nepadlo, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Andrej Babiš (ANO) v středu řekl, že hygienici měli proti šíření epidemie covidu-19 v nejpostiženějších okresech Cheb, Sokolov a Trutnov postupovat už dřív a podobně jako na jaře v případě Litolve a okolních obcí, které byly v březnu kompletně uzavřeny. Vláda dnes pohyb lidí z těchto a do těchto okresů omezila.v

Jan Blatný
doporučujeme

Babiš ve středu ponechal bez komentáře dotaz, zda je spokojen s prací hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Podle Blatného žádné personální rozhodnutí obecně zatím nepadlo. "Jestli se mě ptáte na nějaký personální dopad, třeba na hygienu, tak o té kritice vím. Zatím žádné rozhodnutí v tomto směru nepadlo," uvedl Blatný.

Podle Babiše by konat měla právě Rážová. "Já ji vyzval, aby už konečně hygiena zásadně dělala opatření, včera (v úterý) opakovaně," uvedl ve středu. Problém na Sokolovsku, Chebsku a Trutnovsku podle něj trvá dlouho.

Hlavní hygienik je náměstkem ministra zdravotnictví, krajské hygienické stanice mu ale nejsou podřízené. Rozhodnutí o tom, jestli vydat nějaká regionální protiepidemická opatření, jsou na jejich vedení. Například na jaře se tak rozhodli v Olomouckém kraji.

Změnit řízení hygienické služby má novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která dává mnohem víc pravomocí hlavnímu hygienikovi. Kritizovala ji některá ministerstva i další organizace a instituce.

Návrh má umožnit vydávat plošná protiepidemická opatření centrálně a bez vyhlášení nouzového stavu. Podle kritiků ale oslabuje kontrolu Sněmovny a neměl by být projednán zkráceně v legislativní nouzi. Vadí jim vysoké kompetence hlavního hygienika jako úředníka bez politické odpovědnosti a také možnost získávat data o pohybu lidí od mobilních operátorů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

07.03.2021 15:50 Aktualizováno Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat…

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Blatný naznačil, že by mohl rezignovat kvůli poradní skupině

07.03.2021 14:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví,…

Blatný nevidí důvod k tomu, aby si lidé vakcíny proti koronaviru vybírali

07.03.2021 14:21 Lidé v ČR by ani do budoucna neměli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama