Blatný očkování Sputnikem bez schválení nepovolí. Senátoři ho podpořili

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude aktivně bránit tomu, aby v Česku byly používány protiepidemické léky a vakcíny, které by nebyly standardně schváleny. Řekl to dnes senátorům v debatě o unijním postupu proti nemoci covid-19.

Jan Blatný
doporučujeme

Ministr reagoval na informaci, podle níž prezident Miloš Zeman po poradě s Blatného předchůdcem Romanem Prymulou chce, aby zatím neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V prozkoumali čeští univerzitní vědci a dali vládě doporučení k jejímu užití. Zeman se kvůli tomu obrátil na rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimu, potvrdil serveru Seznam zprávy prezidentův mluvčí.

Zima prostřednictvím svého mluvčího Václava Hájka ČTK sdělil, že konkrétní žádost k testování vakcíny Sputnik V na univerzitě neobdržel. "Minulý týden jsem na toto téma krátce telefonicky hovořil s profesorem Prymulou. Od té doby jsem však ani od něj, ani z Kanceláře prezidenta republiky neobdržel žádnou konkrétní žádost s bližšími podrobnostmi," řekl rektor.

"Pokud by někdo chtěl obcházet Státní ústav pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví, budu tomu aktivně bránit," prohlásil ministr. Blatný slíbil, že dokud bude ministrem, bude trvat na dodržování standardních schvalovacích procesů a pravidel, které jsou založeny na odborných posouzeních. "Dokud budu ministrem, budu na tomto postupu trvat," dodal.

Zeman už dříve uvedl, že Blatný by měl jako ministr zdravotnictví skončit. K důvodům patří to, že odmítá bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) umožnit v ČR používání ruské nebo čínské vakcíny.

Senátoři podpořili Blatného stanovisko nepovolit použití vakcíny Sputnik V, aniž projde standardním schvalovacím procesem. Vláda by pak měla zajišťovala pouze takové vakcíny, které jsou na základě kladného vědeckého doporučení EMA registrovány pro použití v EU. Vláda by rovněž měla s ohledem na rozsah epidemie v ČR představit adekvátní komunikační kampaň, která se srozumitelně vymezí vůči dezinformacím a bude je systematicky vyvracet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama