Koronavirus v Česku: Hrozí nám stejný scénář jako v Itálii, tvrdí Prymula

Nárůst případů nákazy novým typem koronaviru může být v Česku podobný jako v Itálii či Německu. Tvrdí to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Odborníka znepokojuje případ prvního pacienta s koronavirem, u kterého není jasné, kde se nakazil. Jde o pražského taxikáře, který nepřijel ze zahraničí ani nebyl v kontaktu s nikým z nakažených Čechů. Přesto nyní leží v nemocnici na JIP a je ve vážném stavu.

"Nemáme přesný podklad o tom, kde se ten člověk nakazil a jakým způsobem se virus šířil. Je to pro nás známka toho, že už můžeme mít tady v komunitě řadu případů, které mohou být potenciálně nebezpečné," řekl Prymula Českému rozhlasu.

Počet nakažených každým dnem narůstá a podle experta by Česko brzy mohlo připomínat nejpostiženější země v Evroopě. "Vzhledem k tomu postupu, jak to bylo v jiných zemích, tak v podstatě ano. Jsme opožděni v nástupu oproti Itálii nebo Německu o tři, respektive dva týdny. Ale ten nárůst může být podobný," uvedl.

V Itálii se za 24 hodin počet úmrtí zvýšil o 196 na 827. Počet infikovaných v zemi dosáhl 12 462, což je nejvíce po Číně, odkud se nákaza začala loni v prosinci šířit.

Karanténa, která zde začala kvůli infekci platit v úterý, ochromila život v celé zemi. K radikálním opatřením přistupují i další země. Kancléřka Angela Merkelová v prvním veřejném vyjádření k situaci vyzvala Němce, aby se za epidemie chovali solidárně s ohroženými skupinami obyvatel. Více než osmdesátimilionové Německo má podle posledních údajů přes 1200 nakažených a nejméně tři oběti.

Loading...
Vstupte do diskuze (55)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: O přijetí pacientů ze zahraničí mají zájem i nemocnice v Praze

06.04.2020 14:27 O přijetí pacientů s nemocí covid-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice, podle…

Vojtěch: Zaměstnanci domovů pro seniory budou plošně testováni na covid-19

06.04.2020 14:13 Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se budou kvůli možné nákaze koronavirem plošně…

MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek, zaplatí za ně…

06.04.2020 13:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard…

Prymula: Ochráníme-li rizikové osoby, ostatní je třeba promořit

06.04.2020 13:20 Aktualizováno Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy