V Česku loni opět stoupl počet případů klíšťové encefalitidy. Nemocí se nakazilo 854 lidí, což je o 80 více než v roce 2019 a také nejvíce od roku 2012. Nejvíce nemocných bylo v Jihočeském kraji a na Vysočině.
Naopak méně lidí loni onemocnělo lymskou boreliózou, kterou také přenášejí klíšťata. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) roste zájem lidí o očkování proti encefalitidě.
Počet případů klíšťové encefalitidy stoupá od roku 2015. Tehdy jich SZÚ zaznamenal 355, loni to bylo zhruba dvaapůlkrát více. Naopak počet případů lymské boreliózy v posledních dvou letech klesal. Loni se jí nakazilo 3710 lidí, zhruba o 390 méně než v roce 2019 a také nejméně za posledních pět let.
Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. V první fázi připomínají chřipku, objeví se bolest svalů, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech zlepšení se pak může projevit silná bolest hlavy, světloplachost a zvracení. Komplikací choroby může být postižení nervů, obrna horních končetin nebo poruchy sluchu.
Také u boreliózy se nejčastěji objeví nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má asi jen polovina pacientů. V druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.
Proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. Vakcínu je třeba opakovat třikrát, chrání už po druhé dávce za 14 dní. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 800 až 1000 korun, u jednotlivých lékařů či v očkovacích centrech se může cena lišit. Na vakcinaci přispívají z fondů prevence zdravotní pojišťovny zpravidla částky od několika stovek po 1500 korun. Proti borelióze vakcína není.
Podle VZP, která je na tuzemském trhu největší zdravotní pojišťovnou, zájem o očkování proti encefalitidě roste. Loni o příspěvek zažádalo asi 153.400 jejích klientů, meziročně asi o 18.100 více. Pojišťovna jim loni vyplatila asi 106,2 milionu korun, tedy asi o 38,6 milionu více než v roce 2019.
Související
Klíšťata jsou v úvodu prázdnin na vrcholu aktivity, varovali experti
Klíšťata se v parcích objevují častěji než v lesích. Infikována je téměř polovina, zjistili vědci
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 1 hodinou
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 2 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby vypracovala plány na zahájení nových ofenzivních operací s cílem obsadit ukrajinské hlavní město. Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského Moskva vyhodnocuje různé scénáře, včetně útoku z běloruského území. Za nejpravděpodobnější variantu však Syrskyj označil možný úder z ruské Branské oblasti směrem na ukrajinskou Černihivskou oblast.
Zdroj: Libor Novák