Prymula označil za Blatného zásadní chybu rozvolnění před Vánoci

Zásadní chybou, která se za doby exministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stala, bylo rozvolnění před Vánoci. Na dotaz ČTK to řekl poradce prezidenta Miloše Zemana a Blatného předchůdce Roman Prymula.

Nový ministr, kterým se stal ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger, by měl podle Prymuly odolat tlaku na uvolnění, získat co nejvíce vakcín a přenastavit systém očkování tak, aby vakcínu dostalo denně alespoň 100.000 lidí. Prymula dnes doprovázel Zemanovu dceru Kateřinu, která přivezla dary Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Blatný dnes ve funkci ministra zdravotnictví skončil poté, co jej na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) z funkce odvolal prezident Zeman, který jeho konec už dříve požadoval. Blatný podle hlavy státu blokoval přísun vakcín z Ruska či Číny, které ale nejsou registrovány pro použití v EU, a je spoluodpovědný za zemřelé.

Prymula na dotaz, jaké chyby odvolaný ministr zdravotnictví udělal, řekl, že nechce komentovat konkrétní osoby. "Ale když to vezmu jako celek, tak zásadní chyba byla rozvolnění těsně před Vánoci, které zapříčinilo to, že jsme se dostali na hodnoty, které jsou velmi vysoké. Trvalo to několik měsíců, než jsme se dostali zase do přijatelné podoby," konstatoval. Také Blatný dnes řekl, že pokud by věděl, že je v populaci rozšířená nakažlivější britská varianta koronaviru, postupoval by on i celá vláda zřejmě před Vánoci jinak. Před svátky se znovu otevřely restaurace nebo všechny obchody, v lednu se pak zvedla největší vlna epidemie.

Nový ministr by měl podle Prymuly udržet klesající trend epidemie a odolat tlaku na další rozvolňování. Úkolem Arenbergera bude také přenastavit systém očkování tak, aby se denně očkovalo minimálně 100.000 lidí denně. Počty denně podaných dávek jsou nyní zhruba poloviční, v úterý zdravotníci v Česku aplikovali 41.564 dávek.

Na dotaz, zda by měl být Arenberger vstřícnější k ruské a čínské vakcíně, které Blatný kvůli chybějící registraci nechtěl v ČR používat, Prymula řekl: "Není to o vstřícnosti k vakcínám, ale obecně bychom měli získat co nejvíce vakcín." Podle Prymuly by stát měl zvážit nákup vakcín i v případě, pokud je někdo nabízí za vyšší ceny. Před nákupem očkovacích látek z neoficiálních zdrojů už dříve varovala Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv.

Podle Prymuly je pozici ministra zdravotnictví velmi horká židle. "Myslím, že tady v republice těžko může být někdo, kdo by se těšil na tento post. Protože je to velmi zavazující a zároveň riziko, že něco selže, je obrovské, prakticky jisté," dodal Prymula, který nyní externě pracuje pro několik společností. Které to jsou, komentovat nechce. Podle České televize je externím konzultantem skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Součástí Agelu je firma Avenier, která v Česku distribuuje vakcíny firmy Moderna a vyhrála i výběrové řízení na distribuci očkovacích látek od firmy Johnson&Johnson.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Jan Blatný

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy