Prymula se ujímá funkce zmocněnce pro vědu ve zdravotnictví

Epidemiolog Roman Prymula dnes nastupuje do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Na úřad vlády se přesunul z ministerstva zdravotnictví, kde do konce května působil jako náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Během uplynulých měsíců se stal jedním z hlavních protagonistů státu v boji proti epidemii koronaviru nového typu.

Roman Prymula
doporučujeme

Nově vytvořenou funkci nabídl Prymulovi premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co náměstek oznámil svůj úmysl odejít z ministerstva zdravotnictví. Část opozice označila pozici za politickou trafiku a za oslabení ministra zdravotnictví.

Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti dříve řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl. Zdůraznil, že povinnost prověrek se zavedla už loni, tedy dlouho před pandemií, a že všichni náměstci kromě Prymuly prověrku získali. Na místo nového náměstka po Prymulovi vypíše výběrové řízení podle služebního zákona.

Po vypuknutí epidemie v Česku Prymula řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stál v čele Centrálního řídícího týmu covid-19, který měl na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených. Od 25. května spadá chytrá karanténa pod ministerstvo zdravotnictví.

Prymula je jedenáctým zmocněncem nynější vlády. Kabinet už má zmocněnce například pro jadernou bezpečnost, lidská práva, sport, informační technologie a digitalizaci, pro spolupráci na hraničních vodách nebo řešení vlastnických vztahů v česko-polském pohraničí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V neděli přibylo nejméně nakažených za poslední dva týdny

06.07.2020 08:10 V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru, což je nejnižší denní přírůstek za…

Covid-19 se objevil u druhého pracovníka Dukovan. Další příznaky hlásí z…

05.07.2020 19:17 Testy prokázaly u druhého pracovníka jaderné elektrárny v Dukovanech nákazu koronavirem. První…

Situace na Karvinsku se zhoršuje, tvrdí hejtman. Vojtěch a hygienici míní…

05.07.2020 17:59 Aktualizováno Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově…

Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku se objevilo v Církvici

05.07.2020 15:57 Aktualizováno Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy