Prymula věří, že současná opatření už nebude nutné zpřísnit

Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula nečeká, že by stát musel znovu dramaticky zpřísnit už tak mimořádná opatření a omezení kvůli nákaze koronaviru, například že by lidé nemohli vůbec vycházet z domova nebo že by přestala fungovat veřejná doprava. Věří, že lidé budou dodržovat současné restrikce. Řekl to dnes v televizi Prima.

Roman Prymula

Krizový štáb dnes jednal o centralizaci databázi lidí, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem v povinné karanténě. Policii by to umožnilo efektivněji kontrolovat její dodržování, uvedl Prymula v České televizi. Řešil také, jak zefektivnit distribuci roušek pro obyvatele. Nejdřív je mají dostat lidé, kteří musí i za současného omezení pohybu jezdit do práce, nakonec by měl mít minimálně jednu roušku každý občan, prohlásil Prymula.

Prymula na Primě řekl, že stát ještě nevyčerpal všechny možnosti, jak bránit nákaze. V nadcházejícím týdnu až 14 dnech chce ale spíše zhodnotit, jaký dopad mají současná omezení, a spíše je upřesňovat a doplňovat. Nemyslí si, že by vláda musela zavést úplný zákaz vycházení bez výjimek a zakázat veřejnou dopravu, protože by to dramaticky poškodilo ekonomiku a úplně zastavilo život v zemi.

Respirátorů a roušek je v Česku momentálně nedostatek, lidé si roušky začali šít svépomocí sami. Vláda slibuje, že koncem týdne se situace výrazně zlepší. "Každý den objednáváme respirátory a ústenky. Dnes dorazilo do meziskladu Správy státních hmotných rezerv dalších 50.000 respirátorů, které okamžitě budou distribuovány do nemocnic. A zítra dorazí dalších 100.000 ústenek. V pátek očekáváme velkou dodávku 1,4 mil. respirátorů," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdravotníci i hygienici apelují na lidi, aby pokud nemají roušky či respirátory, si ústa a nos při pobytu na veřejnosti chránili alespoň improvizovaně například pomocí šál či šátků s vloženým kapesníkem. Během středy má být do nemocnic rozvezeno také 100.000 rychlotestů na koronavirus, které dorazí z Číny.

Krizový štáb řešil i další opatření, o nichž ale musí podle Prymuly rozhodnout celá vláda. Měla by mimo jiné upravit režim takzvaných pendlerů či zákaz prodeje ubytovacích služeb v hotelech.

Česko mělo dnes večer potvrzeno 344 případů nákazy novým koronavirem, oproti ránu o 46 více. První tři lidé se už vyléčili.

V neděli vláda v celé zemi zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Až na výjimky nesmí Češi cestovat do zahraničí a cizinci zase do republiky. Preventivní opatření přijímají i firmy, úřady, soudy, dopravci nebo nemocnice, z nichž některé ruší neakutní operace. Kvůli vyššímu počtu nakažených a potenciálně nakažených kontaktů hygienici uzavřeli minimálně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

Užší pracovní skupina Ústředního krizového štábu se znovu sejde ve středu, samotný štáb se bude pomocí videokonference radit zhruba dvakrát týdně.

Větší městské aglomerace se nebudou uzavírat, oznámil náměstek

Dnešní uzavření obcí na Olomoucku je raritní opatření, na úrovni větších městských aglomerací podobná omezení nebudou. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici uzavřeli minimálně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

"Nechceme sahat ke karanténním opatřením plošného rázu. Tady to však namístě bylo, protože bylo 25 nemocných v poměrně malé komunitě, přes 1000 kontaktů. Proto bylo sáhnuto k tomuto opatření. Jak jsem předeslal, určitě taková opatření nebudou na úrovni větších městských aglomerací," řekl Prymula.

Vláda se podle něho zabývala situací firem, které zůstaly v uzavřeném území. "Podařilo se to snad vyřešit k 16:00. Je tam koridor, kterým mohou najíždět zaměstnanci do prostor, kde mohou pracovat mimo tuto karanténu. A nemělo by dojít ke kontaktu s těmi, kteří jsou v té lokalitě," dodal náměstek.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Lidem s podezřením na covid budou nově dělat testy praktičtí lékaři

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich…

Související:

Právě se děje

reklama