Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék ivermektin, který nemocnice podává při léčení covidu-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Distributor by měl rozvoz zahájit odpoledne. Nemocnice obdržela 10.000 balení ivermektinu, podle Lipovské jedná o další dodávce léku.
Zájem o lék projevily nemocnice z celé republiky. "Nebudou si pro něj jezdit, ale bude oficiální distributor, který lék rozveze po celé České republice," uvedla Lipovská.
Personál už lék podává pacientům s covidem, které hospitalizuje. Nemocnice používá lék od loňského listopadu, kdy ho dala zhruba 30 pacientům. Jejich stav se podle Lipovské používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil.
Ivermektin je přípravek proti parazitům, používá se převážně u zvířat. Lék v ČR nebyl registrovaný. V minulosti vhodnost jeho podání zpochybnil například ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.
V únoru ministerstvo povolilo použití léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Minulý týden jej zdravotníci podali prvním pacientům. Česká republika objednala dalších 2500 dávek.
13. ledna 2026 11:03
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Související
Dopad covidu: První nemocnice částečně omezí neakutní péči
Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně , léky
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
před 1 hodinou
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
před 1 hodinou
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
před 2 hodinami
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
před 3 hodinami
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
před 4 hodinami
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
před 5 hodinami
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
před 6 hodinami
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
před 6 hodinami
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
před 7 hodinami
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
před 8 hodinami
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
před 9 hodinami
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
před 9 hodinami
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
před 10 hodinami
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
před 10 hodinami
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
před 11 hodinami
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 12 hodinami
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 12 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 13 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 14 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
Počasí v posledních dnech nepřálo sněhu, jehož jsme se ve značné míře dočkali v úvodu ledna. V nižších polohách už roztálo klidně i dvacet centimetrů bílé pokrývky. Na horách zase sníh změnil strukturu.
Zdroj: Jan Hrabě