Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu. Má pomoci chránit práva pacientů a plnit roli mediátora.
Finanční odměnu za tuto práci pobírat nebude, řekl na dnešní tiskové konferenci Rath, kterého soud v úterý po odpykání poloviny ze sedmiletého trestu za korupci podmíněně propustil z vězení. Žádost o propuštění podal Svaz pacientů.
"Cílem toho je, aby pacient měl možnost zastání," uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár ke jmenování Ratha do funkce. Pro řadu případů podle prezidenta není za každou cenu nejlepším řešením soud, ale situace se dá řešit i jinak. Rath dnes uvedl, že by měl pacientům radit z pozice lékaře, na koho se v konkrétních případech obrátit. "Druhá věc je najít i určitou hladinu jakéhosi smíru," doplnil Rath. Jedním z cílů by mělo být mimo jiné zlepšení komunikace mezi pacienty, lékaři a pojišťovnami.
Jako ombudsman by někdejší hejtman také chtěl navázat lepší komunikaci s Českou lékařskou komorou v odborném posuzování konkrétních kauz. Do budoucna Olejár nevyloučil, že by funkci ombudsmana Rath plnil pro celou ČR, objem jeho práce bude nyní svaz každý měsíc vyhodnocovat. V prvních měsících se na Ratha mohou lidé obracet prostřednictvím e-mailu, který je zveřejněný na webu Svazu pacientů.
Rath od pátku pracuje v hostivické ordinaci. Od příštího týdne bude pracovat také na zdravotním středisku v brněnské věznici, kde jako lékař působil v době výkonu trestu. Rath v úterý uvedl, že ve věznici by měl pracovat dva dny v týdnu a plánují tam pro něj i noční služby.
Bývalého hejtmana policie zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu.
Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se v dubnu bude zabývat odvolací vrchní soud.
Související

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
včera

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
včera

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
včera

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
včera

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
včera

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
včera

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
včera
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Zdroj: Libor Novák