Hygienici dokončili testování na koronavirus asi 350 zaměstnanců firmy Intica Systems v Prachaticích. Zatím znají výsledky dvou třetin, pozitivních z toho je šest lidí. Výsledky ostatních budou v pátek. Za dnešek zaznamenali hygienici v kraji 20 nových výskytů nemoci covid-19, vedle pracovníků prachatické firmy u tří mladých hokejistů i u člověka, který se vrátil z Chorvatska. ČTK to dnes řekly ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová a epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.
Prachaticko je s 66,7 nemocnými na 100.000 obyvatel nejvíce zasaženým okresem v ČR. Podle Luňáčkové nestačily dnes laboratoře vyšetřit všechny vzorky z Prachatic, konečné výsledky by měly být v pátek okolo poledne.
U zaměstnanců firmy Intica Systems, která vyvíjí a vyrábí spínací techniku pro automobilový průmysl, se nákaza objevila před týdnem. Většinu pacientů tvořili zahraniční pracovníci, kteří žijí na ubytovně. Postupně se koronavirus potvrdil téměř u 30 lidí z firmy nebo jejího okolí. Kvůli situaci zastavila společnost v sobotu výrobu.
"V našem regionu je jediné významné ohnisko v Prachaticích, ale je po zásahu krajské hygienické stanice zmapované a izolované. Jak Prachaticko, tak celý Jihočeský kraj je tak z epidemiologického hlediska bezpečný jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky," řekla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
Kumulativní počet nemocných s koronavirem je v kraji od začátku epidemie 315, vyléčených je 199, pozitivních 110 lidí. I přes nárůst onemocnění v červenci si jižní Čechy udržují s 48,9 nemocnými na 100.000 obyvatel pozici kraje s nejnižším výskytem nemoci covid-19 v ČR.
Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v kraji 432 vzorků s podezřením na koronavirus. Z toho je 20 pozitivních, je mezi nimi 12 žen a osm mužů.
"V šesti případech šlo o zaměstnance prachatické firmy Intica, kde pokračovalo testování. Zdroj ostatních nákaz je rozmanitý. Patří sem tři mladí hokejisté, infikovaní v rámci tréninkových aktivit, jeden ve Zlíně, jeden v Brně, jeden v Táboře," uvedla Kotrbová.
Mezi dalšími dnes potvrzenými je jeden člověk, který se nakazil od člena rodiny, další dva na pracovišti. Ve dvou případech jde o kontakty s již dříve pozitivně testovaným člověkem v Brně, ve třech případech v Praze. "Přibyl také kontakt s pozitivně testovanou příbuznou z Ukrajiny. Jeden případ rozšířil konto návratů z dovolené v Chorvatsku a jeden pochází z pobytu v Rakousku," sdělila šéfka hygieny.
Kvůli situaci v Prachaticích hygienici také nařídili od středy nošení roušek v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech v celém Jihočeském kraji. Na Prachaticku je opatření ještě přísnější. Lidé tam musejí nosit roušky ve všech veřejných vnitřních prostorách. Na jihu Čech se od března nakazilo koronavirem 295 lidí.
Související
Covid-19 mají další dva zaměstnanci prachatické firmy, nákaza je i v domově důchodců
Hygienici opakují testy na covid v prachatické firmě, výsledky by mohly být v pátek
prachatice , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 1 hodinou
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 2 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 3 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Zdroj: Jan Hrabě