Většina světových týmů jde jinou cestou, řekl Prymula o "české vakcíně"

Většina světových týmů jde podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly při vývoji vakcíny proti covidu-19 jinou cestou než Česko. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru. Řekl to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Roman Prymula
doporučujeme

V pondělí ministerstvo oznámilo, že Státní zdravotní ústav (SZÚ) spolu s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) začaly na vakcíně pracovat. Někteří odborníci to kritizovali, projekt podle nich nebudí důvěru.

Podle Prima CNN Prymula uvedl, že "projekt není životaschopný", to ale náměstek na dnešní tiskové konferenci odmítl. Podle něj jsou ale odborné důvody, proč není vhodné volit vakcínu inaktivovanou, tedy připravenou z usmrceného viru.

"V současné době ve světě je asi 94 kandidátních vakcín, z nichž osm se dostalo do fáze, kdy začaly klinické testy. Z tohoto počtu je naprosté minimum inaktivovaných," uvedl s tím, že jedna měla úspěch na makakovi.

Zásadním problémem při vývoji vakcíny je podle něj to, že se zatím u tohoto koronaviru přesně neví, jakým způsobem vyvolává imunitu a jak je dlouhodobá. "Virus v této usmrcené podobě - a těch zkušeností je celá řada - nemůže vyvolat takovou imunitní odpověď jako virus živý," doplnil.

Poslední současný trend je podle Prymuly, který byl také předsedou České vakcionologické společnosti, vyvíjená vakcína, která by byla univerzální proti všem koronavirům. "Neměla by to být vakcína, která cílí na části viru, které jsou specifické právě pro tento typ, ale části obecné i pro SARS nebo MERS," řekl. Taková by podle něj znamenala větší stabilitu a dlouhodobější působení.

První fáze preklinického výzkumu českého projektu, má být podle vedoucí týmu, přednostky Oddělení preventivní kardiologie IKEM a poslankyně za ANO Věry Adámkové, uzavřena asi do dvou měsíců. Ty ukážou, jestli má cenu přistoupit k dalšímu klinickému testování. V IKEM by se pak vakcína měla zkoušet na myších a potkanech.

Sedm členů Učené společnosti ČR v čele s předsedkyní mikrobioložkou Blankou Říhovou vyjádřilo v prohlášení pochybnosti o takovém výzkumu. Projekt tak, jak byl prezentován, podle nich vzbuzuje pochybnosti, zda jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů.

Pozastavili se i nad plánovanými náklady v řádu desítek milionů korun, o nichž v pondělí mluvila Adámková. Podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o náklady na první fáze, pokud by došlo na výrobu, byly by vyšší. Odborníci ze zapojených státních institucí podle Adámkové pracovali na vývoji dosud zdarma. Kritiku ona i ministr odmítli, vědci by jim spíš měli nabídnout pomoc.

O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vývoj vakcíny a léků 7,5 miliardy eur (205 miliard korun). Japonsko a Kanada přislíbili přes tři čtvrtě miliardy, Německo a Francie půl miliardy. Česko se bude podílet asi 750.000 eur (asi 20 milionů korun). Podle ministra je v případě vakcíny důležitá soběstačnost ČR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 93 tisíc registrací

27.02.2021 20:53 Aktualizováno K přednostnímu očkování proti covidu-19 se zatím zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama