K několikatýdenní uzávěře veškerého průmyslu s výjimkou kritické infrastruktury vyzvali dnes vládu před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zástupci iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě.
Podle nich jsou současná opatření vlády nedostatečná a chaotická. Mluvčí MPO Štěpánka Filipová k dnešní akci iniciativy ČTK řekla, že úřad o ní nedostal žádné informace, a proto ji nemůže ani komentovat.
Iniciativa podle jejích zástupců vznikla k prosazování strategie k potlačování viru a řešení sociálních dopadů pandemie. "Česká vláda selhává v obou těchto věcech," uvedl mluvčí iniciativy Jan Májíček. Podle iniciativy je zavření průmyslových podniků nezbytné pro zastavení šíření viru. Zároveň odsoudila vyjádření ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), podle něhož by stát při zavření podniků ztratil kontrolu nad šířením nákazy, protože by lidé nezůstávali doma a potkávali se venku. Iniciativa to označila za nedemokratický přístup a vyzvala Havlíčka k rezignaci.
Iniciativa k výzvě zároveň sestavila petici, kterou zatím podepsalo přes 500 lidí. Zástupci iniciativy vedle prohlášení také umístili desítky svíček na schody u vchodu do MPO, které měly symbolizovat oběti pandemie.
Stát se místo uzávěry průmyslu vydal cestou testování zaměstnanců. Nyní je alespoň jednou týdně povinné pro firmy a úřady s více než 50 pracovníky. Od příštího týdne by povinnost měla platit i pro menší podniky. Ve firmách je podle Havlíčka pozitivita 0,7 až 1,5 procenta. Díky povinnému testování se podle něj daří odhalit 2000 až 3000 pozitivních zaměstnanců denně. Vláda v současnosti zvažuje rozšíření povinného testování na dvakrát týdně.
Související
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
Vláda ČR , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Průmysl
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění.
Zdroj: Jan Hrabě