Vláda má plán pro případ, že skončí nouzový stav

Kdyby Sněmovna nesouhlasila s prodloužením nouzového stavu, kabinet by po 14. únoru prostřednictvím ministerstva zdravotnictví vyhlásil veškerá možná opatření proti šíření koronaviru podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Novinářům to po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). O podpoře stavu nouze chce však jednat do poslední chvíle s opozicí i koaličním hnutím ANO.

Jan Hamáček
doporučujeme

Na nouzový stav je navázána většina klíčových opatření proti koronaviru. Pokud by skončil, chce Hamáček udělat maximum pro to, aby se minimalizovaly dopady. Ministerstvo zdravotnictví by podle Hamáčka přesunulo všechna koronavirová opatření, u kterých to lze, pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Připomněl ale, že některá obdobná rozhodnutí rušily loni soudy s tím, že závažná omezení základních práv lze vyhlašovat jen krizovými opatřeními v nouzovém stavu.

Podle Hamáčka lze počítat s tím, že postup by znamenal znovu řadu žalob. "Můžu garantovat, že každé (nařízení) bude předmětem soudního přezkumu a některá z nich mohou být zrušena," uvedl. Kvůli existujícím soudním rozhodnutím je podle něj navíc zřejmé, že do režimu zákona o ochraně veřejného zdraví nelze "přepsat" všechna aktuálně platná opatření.

Kabinet žádá poslance o měsíční prodloužení nouzového stavu, aby neskončil 14. února. Nemá však tentokrát podporu KSČM a s dalšími opozičními stranami se také dosud nedohodl. "Věřím, že má smysl jednat do poslední chvíle, jsem příznivcem toho, abychom s opozicí jednali," řekl Hamáček. Chce apelovat na opoziční strany, ale i na koaliční hnutí ANO, aby dohoda vznikla.

Hamáček varoval, že v případě ukončení nouzového stavu by nemohla armáda pomáhat v nemocnicích, zdržely by se i chystané nákupy testů kvůli návratu žáků do škol. "Je třeba mít na paměti, že nám jde o lidské životy. A neměli bychom je vystavovat riziku proto, že nejsme schopni se dohodnout," konstatoval.

Podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO) dnes Hamáček upozornil, že opoziční návrhy mají velké rozpočtové dopady a opozice při tom hlasuje proti rozpočtu jako celku. Neustálé debaty o prodlužování nouzového stavu označil za české specifikum. "U nás je z toho hlavní kolbiště mezi vládou a opozicí, je to špatně," uvedl.

Možnost, že by kabinet znovu vyhlásil nouzový stav, pokud by Sněmovna jeho další trvání nepodpořila, označili dnes právníci oslovení ČTK za protiústavní. Hamáček řekl, že o této alternativě mluvil jen na novinářský dotaz. "Já řekl, že v případě, kdy se řítíte s autem proti zdi, tak asi nemůžete vyloučit nic. To je rovina, v které to vidím. Ale byl bych strašně rád, abychom se do této debaty nedostali," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 08:17 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama