Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a v domovech pro seniory, postižené či lidi s demencí se prodlouží. Trvat by měl do 3. listopadu, kdy má v Česku skončit nouzový stav. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda, informovala Strakova akademie na twitteru. Návštěvy vláda zakázala od 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva týdny. Opatření tak mělo skončit v neděli o půlnoci.
"Je zásadní, abychom ochránili lidi starší, hlavně lidi v domovech seniorů," řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj zařízení už dřív dostala pokyny a je nutné, aby se postup dodržoval.
V září statistici zaznamenali 2004 nových nakažených nad 75 let, kteří tvořili 4,3 procenta případů. Za první dva říjnové týdny jich bylo 4399, tedy 6,4 procenta případů. Podle dosavadních informací se nákaza objevila ve více než stovce zařízení sociálních služeb u více než 2000 jejich obyvatel. Přibývá také nakažených pečovatelů. Roste i počet lékařů a sester s covidem.
Zákaz návštěv v nemocnicích se podle nařízení netýká nemocných dětí, pacientů s omezenou svéprávností či nevyléčitelně nemocných a umírajících. Za určitých podmínek je podle předpisu možná i přítomnost otců u porodu. V domovech sociální péče jsou pak návštěvy přípustné u dětí, postižených či klientů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav.
Podle poslední ročenky fungovalo loni v Česku 524 domovů pro seniory s 36.700 místy, 349 domovů pro pacienty s demencemi s 20.900 místy či 204 domovů pro postižené s 11.900 místy. Vláda jim nařídila vyčlenit od této středy oddělené prostory pro klienty s covidem. Vymezené místo, lůžka i personál má vedení zajistit podle potřeby. Pracovníci, kteří se starají o nakažené, by se neměli potkávat s ostatními kolegy a obyvateli zařízení, pokud to bude možné. Dodržovat se mají hygienická opatření, sledovat se má zdravotní stav klientů.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už dřív řekl, že jeho úřad připraví strategii ochrany seniorů. Původně ji měl vládě předložit toto pondělí. Po pondělním vládním zasedání ale na tiskové konferenci sdělil, že materiál kabinetu nedal. Uvedl, že ale představil model postupu, který vychází z březnového nastavení. Podobu neupřesnil.
Související
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
Vláda ČR , nemocnice , Domov důchodců , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák