Vzorky by se měly odebírat v domácí karanténě, naznačil Babiš

Vzorky pro testování by se lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odebírat v domácí karanténě, kam by za nimi zdravotníci z krajské hygienické stanice přijížděli. Dosud pacienty vozí sanitky do nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví tuto možnost prověří, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici Motol ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Musíme zjistit od krajských hygienických stanic, jestli na to mají personální kapacity a jsou to schopny zajistit," uvedl Vojtěch. Lékař epidemiolog by v takovém případě dojel k nemocnému domů, vyšetřil ho a odebral stěr z nosu či krku a vzorky krve, které se pak odesílají k testování do Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Laboratoř dosud udělala 135 testů, u některých lidí i opakovaně. Nákaza se u žádného nepotvrdila. Na výsledky u dalších devíti lidí se podle Babiše v současné době čeká, známy by měly být kolem 19:00.

Kdyby SZÚ zaznamenal pozitivní výsledek, poslal by ho na potvrzení do některé z dalších evropských laboratoří, pravděpodobně do Berlína. SZÚ může testovat dohromady 48 vzorků, jeden cyklus se stihne dopoledne, druhý odpoledne. "Pokud by kapacity nestačily, můžeme to dělat i v Brně nebo Ostravě," dodal Babiš. Ministerstvo zdravotnictví ve středu na dotaz ČTK sdělilo, že testy by mohly podle stejné metodiky provádět i soukromé laboratoře, pozitivní případ by musel potvrdit SZÚ.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo občany, kteří se vrátili ze severoitalských regionů Piemont, Lombardie, Emilia-Romana a Veneto, aby pečlivěji sledovali svůj zdravotní stav. Pokud si naměří horečku nad 38 stupňů Celsia a mají problémy s dýcháním nebo suchý kašel, mají telefonicky kontaktovat lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Po Číně a Jižní Koreji je Itálie s 450 nakaženými nejpostiženějším regionem.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: O přijetí pacientů ze zahraničí mají zájem i nemocnice v Praze

06.04.2020 14:27 O přijetí pacientů s nemocí covid-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice, podle…

Vojtěch: Zaměstnanci domovů pro seniory budou plošně testováni na covid-19

06.04.2020 14:13 Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se budou kvůli možné nákaze koronavirem plošně…

MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek, zaplatí za ně…

06.04.2020 13:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard…

Prymula: Ochráníme-li rizikové osoby, ostatní je třeba promořit

06.04.2020 13:20 Aktualizováno Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy