Zemřel Milan Zelený. Jeden z nejslavnějších českých ekonomů se dožil 81 let

Ve věku 81 let zemřel na Štědrý den prominentní český ekonom Milan Zelený. Dlouhodobě působil na newyorské Fordhamově univerzitě a v roce 2017 získal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy, uvedly Hospodářské noviny.

Milan Zelený byl významný česko-americký ekonom specializující se zejména na oblasti produktivity práce, teorie řízení, podnikové ekonomiky a multikriteriálního rozhodování. Jeho odborný přínos byl zdůrazněn autorským podílem na řadě odborných publikací, a to jak v Česku, tak v zahraničí.

Zelený působil na několika prestižních zahraničních vysokých školách, včetně Fordham University v New Yorku, kde byl v roce 2015 jmenován emeritním profesorem v oboru Management Systems.

V roce 2012 byla ve veřejné diskusi zvažována jeho kandidatura na prezidenta České republiky. Nakonec se však rozhodl do prezidentských voleb nevstoupit. Později, v roce 2018, s určitými výhradami uvažoval o prezidentské kandidatuře, ale nakonec tuto možnost odmítl.

Zelený pocházel z literární rodiny Václava a Vladivoje Zelených a narodil se v obci Klucké Chvalovice u Čáslavi v roce 1942. Vyrůstal v českobratrském prostředí na vesnici, kde měl možnost zažívat rodinnou tradici. Jeho otec, Josef Zelený, byl významným českým organizačním poradcem v 30. a 40. letech 20. století.

Studoval na žižkovském gymnáziu a následně v letech 1959–1964 na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po absolvování základní vojenské služby krátce působil v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd.

Emigroval z Československa v roce 1967 během studijního pobytu na University of Rochester v USA. Získal titul Ph.D. v oblastech operačního výzkumu a podnikové ekonomiky. Následně získal i titul M.Sc. v oblasti teorie řízení.

V roce 1970 přijal americké občanství. Studoval u význačných osobností, jako byli statistik W. E. Deming nebo ekonom Milton Friedman. Jeho autopoietická teorie ekonomiky byla přijata nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Friedrichem Augustem von Hayekem.

Zelený ale musel čelit obtížím v důsledku emigrace, když byly jeho publikace v Československu zakázány, a po sametové revoluci byl v České republice vnímán jako cizinec. Jeho profesura na Fordham University mu v českém vzdělávacím systému nebyla uznávána.

Milan Zelený působil v pozici profesora na pěti zahraničních univerzitách, z toho na dvou doživotně. Byl akademickým proděkanem a profesorem na Xidian University v Xi'an a vyučoval v MBA programu na Peking University v Pekingu. Spolupracoval také s čínskou akademií věd v oblasti řízení znalostí.

Kvůli svým významným přínosům byl oceněn státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy, I. stupně u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného československého státu dne 28. října 2017. 

Milan Zelený

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

31. prosince 2025 19:16

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

31. prosince 2025 17:21

Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách

Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy