Praha - V přívěscích k populárním gumičkám „loom bands“ a v zaplétacích špagetách Wiky se našly ftaláty a těžké kovy, především olovo. V gumičkách samotných se však tyto nebezpečné látky nenašly a jsou z hlediska ftalátů bezpečné, uvedl server Arnika.org.
Arnika si nechala udělat podrobné analýzy ftalátů na Vysoké škole chemicko-technologické celkem u 11 výrobků, které jsou z měkčeného PVC nebo při otevření podezřele zapáchaly, další si pak zadaly internetové obchody. Orientačním testům rentgenovým spektrometrem, které odhalí i těžké kovy, se podrobily stovky výrobků z kamenných prodejen, tržnic i internetových obchodů.
Devět přívěsků vyrobených z měkčeného PVC obsahovalo nadlimitní množství nebezpečného ftalátu DEHP (di-2-ethylhexyl ftalát). Devět jich pak také obsahovalo podobné množství DOIP (dioktyl isoftalát), který je svým složením a toxicitou velmi podobný DEHP. V sedmi přívěscích pak měření rentgenovým spektrometrem odhalila více než 1000 ppm (částic na milion) olova. Nejvyšší koncentrace olova přesahovala 3500 ppm a testy ji odhalily u přívěsků „včely" a „smajlíka".
Koncentrace naměřené v přívěscích na českém trhu sice nedosáhly až pětisetnásobného překročení koncentrace ftalátu DEHP jako ve Velké Británii, ale směsný vzorek přívěsků hvězdice a knír od dovozce Importér-Čína.cz přesáhl povolený limit 419-krát. Nevládní organizace už poslala podnět k přezkumu závadných výrobků České obchodní inspekci.
„Vzhledem k masovému rozšíření gumiček jsem rád, že nebezpečné ftaláty v samotných gumičkách podle provedených analýz nejsou, pozor by si ale spotřebitelé měli dát na přívěsky, které se prodávají v sadách s gumičkami i samostatně. Vyhnout by se lidé měli i takzvaným zaplétacím špagetám. Populární gumičky jsou vyrobeny obvykle ze silikonu nebo syntetického kaučuku. Alergické reakce na gumičky mohou vyvolávat výrobky obsahující latex, jeho přítomnost ale Arnika ověřovat nenechávala, protože bezpečné výrobny obvykle nesou označení 'latex free,'" vysvětluje okolnosti analýz vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.
Závadné výrobky lze najít doplněné v databázi nebezpečných výrobků na stránkách Arniky http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky. V přípravě je i „Gumičkový rádce", který nevládní organizace zveřejní na svém webu v příštím týdnu.
Související
Gumičkování: Víte, co znamenají jednotlivé barvy v náramcích?
Mánie gumičkování zasáhla Česko
gumičky pro náramky , test pro spotřebitele , zdraví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 2 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
Americký ministr zahraničí Marco Rubio prohlásil, že Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu v oblasti národní bezpečnosti a pravděpodobnost dosažení mírové dohody není vysoká. Jeho vyjádření přišlo pouhý den poté, co USA obvinily bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra z vraždy v souvislosti se sestřelením dvou letadel v roce 1996, při kterém zahynuli američtí občané. Rubio zdůraznil, že Washington preferuje diplomatické řešení, ale zároveň varoval, že prezident Donald Trump má právo a povinnost chránit svou zemi před jakoukoli hrozbou.
Zdroj: Libor Novák