Praha - V sobotu uplyne 33 let ode dne, kdy byla v Praze nalezena poslední oběť českého kanibala Ladislava Hojera. Ten před svým dopadením stačil zabít pět žen a jednu z nich sníst. Pro časopis "Téma" o vrahovi vyprávěl jeho bratr Jaroslav.
"Když se začalo odhalovat, co má všechno na svědomí, bylo to hrozné. Samozřejmě jsem se bál, jak se na mě místní lidé budou dívat. Že si na mě budou všichni ukazovat prstem," popisuje Jaroslav Hojer pocity, které musel v jednadvaceti letech prožívat. "Kdybych to tušil, tak ho vlastnoručně zabiju. Třeba bych ušetřil několik životů."
Když 11. února 1982 zatýkali detektivové v nuselském sklenářství vysokého mladíka s protáhlou lebkou a klátivou chůzí, netušili, že se jim do rukou právě dostal jeden z nejběsnivějších sexuálních deviantů v tuzemské historii. Přišlo se na něj až při vyšetřování vraždy jeho páté oběti - jedenapadesátileté Anny Šťastné. A to díky tomu, že se Hojer svěřil svému kamarádovi.
Při vyšetřování se Hojer doznal i k jedné z nejděsivějších vražd historie. Osmnáctiletou Ivanu Mátlovou si posledního ledna 1981 vyhlédl v tramvaji při jejím návratu z plesu zoologické zahrady. Dívku znásilnil a zavraždil jen pár desítek metrů od bytu jejích rodičů.
Po uškrcení jí zasadil na čtyřicet ran nožem a odřezal prsa a genitálie. Ty si odvezl domů a snědl. Na otázku, proč původně kanibalismus zapíral, uvedl: "Nechtěl jsem říct pravdu, že jsem to sežral. Abyste se po mě nedívali jako po hladovým tygrovi."
Ladislav Hojer byl popraven v létě 1986.
Související
V Uherském Brodě evakuovali školu. V budově se nacházela nebezpečná látka
Policie odhalila organizovanou skupinu obchodníků s drogami
krimi , Vražda , kanibalismus
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 24 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák