Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má vážné podezření, že v souvislosti s vraždou ve škole ve Žďáru nad Sázavou nastalo systémovému selhání státních institucí. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zase postup Psychiatrické nemocnice v Opavě. Ve Žďáru v úterý jednoho studenta zabila a další lidi zranila žena, která byla letos propuštěna z ústavní péče, přestože již v roce 2012 podobně zaútočila v Havířově.
Sobotka uvedl, že zaznamenal výroky odborníků, podle nichž systém neselhal. "Já si myslím, že takto to tvrdit nemůžeme," řekl s tím, že byla propuštěna vážně nemocná žena, která už jednou na děti útočila. "Já mám vážné podezření, že tady k systémovému selhání došlo, a vláda je tady od toho, aby se pokusila identifikovat slabá místa, aby se pokusila identifikovat příčiny, proč k tomu systémovému selhání došlo," řekl také na tiskové konferenci po jednání vlády.
Proto podle něj Válková, Němeček a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) do konce listopadu mají vládě předložit zprávu, která se možnými pochybeními bude zabývat. Chládek uvedl, že ode dneška začne školská inspekce plošně kontrolovat školy.
O tom, že něco v systému není v pořádku, je přesvědčen i Němeček. "Myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než Psychiatrická nemocnice (v Opavě) a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek," nechal se slyšet. "Budu velmi čekat na to, jak se k tomu zachovají představitelé justice," doplnil.
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek dnes rezignoval na svou funkci právě v souvislosti s útokem bývalé pacientky svého zařízení.
Ministerský předseda dnes také poznamenal, že chlapec, který ve Žďáru při ochraně spolužačky zemřel, by měl být za svůj čin dostat státní vyznamenání. "To je skutečně na místě. Určitě to nemůže zmírnit žal rodiny zavražděného chlapce, ale byl to statečný čin a je ho potřeba ocenit," řekl Sobotka novinářům ve Sněmovně. Podpořil přitom úmysl prezidenta Miloše Zemana vyznamenání chlapci příští rok udělit.
Prezident Miloš Zeman dnes nevyloučil, že chlapce a pobodaného policistu příští rok vyznamená. S oceněním souhlasí i Němeček.
Zeman v pátek také pojede do Žďáru osobně uctít památku zavražděného hocha. Zda to učiní i premiér, Sobotka přímo neřekl. "Já určitě budu ještě hledat další možnosti, jak pozůstalým vyjádřit soustrast a jak uctít památku chlapce, který zahynul, když bránil svoji spolužačku," uvedl předseda vlády bez bližších podrobností.
18. února 2026 16:46
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
Související
Soud nepravomocně ukončil detenci ženy, která ve Žďáru zabila studenta
Schizofrenička Orlová zůstává v detenci. U soudu litovala smrti studenta, kterého ubodala
vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014) , Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 1 hodinou
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 1 hodinou
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 2 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 2 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 4 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
včera
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
včera
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
včera
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
včera
Hamás volí nového vůdce. Hlasuje se v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu i v zahraničí
včera
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
včera
Zelenskyj: Kyjev je v rámci snah o ukončení války připraven k velkému kompromisu
včera
Policie králova bratra Andrewa propustila, vyhráno ale nemá. Co jej teď čeká?
včera
50 tisíc bytů ročně, více migrantů, revize emisních povolenek. Babiš představil hospodářskou strategii Česka
včera
Trump se směje, v Evropě padají hlavy. Následky zveřejněných Epsteinových spisů naráží na propastné rozdíly
včera
Opevňuje jaderná pracoviště, schovává podzemní komplexy. Írán se horlivě připravuje na válku s USA
Zatímco Spojené státy pokračují v masivním posilování svých vojenských kapacit na Blízkém východě, Írán podniká sérii kroků, kterými dává najevo svou připravenost na válku. Teherán se soustředí zejména na opevňování jaderných zařízení a obnovu kapacit pro výrobu raket, které byly poškozeny během dřívějších střetů. Napětí roste i přes probíhající diplomatické pokusy o urovnání sporu.
Zdroj: Libor Novák